Ministr Blatný uvedl, kdy do Česka dorazí první vakcíny proti covid-19: budou hrazeny ze zdravotního pojištění

Ministr Jan Blatný pro Českou televizi uvedl, že s velkou pravděpodobností vakcína proti koronaviru bude k dispozici příští rok v lednu nebo v únoru. Hrazené budou ze zdravotního pojištění.

Zdroj: Youtube

„Je možné, že první vakcíny by mohly do České republiky dokonce dorazit i před koncem roku,“ prohlásil šéf resortu s tím, že nejspíš vakcínu dostaneme až příští rok. Blatný také dodal, že Česko zatím chce získat 4 miliony dívek vakcíny od společnosti Pfizer.

Toto množství by vystačilo pro 2 miliony lidí. Česká republika rovněž plánuje koupi 3 miliony vakcín u další firmy AstraZaneca.

Zdroj: Youtube

Ministr říká, že vláda chce mít očkování až pro 70 procent obyvatelstva. Blatný ale tvrdí, že to bude potřeba lidem vysvětlit, protože kolem vakcín existuje mnoho dezinformaci.

Jan Blatný upřesnil, že jako první vakcínu dostane zdravotnický personál a senioři. Firma Pfizer prohlásila, že její vakcína má úspěšnost 90 %.

Zdroj: Youtube

Pro získání imunity u některých vakcín je potřeba aplikovat dvě dávky. Pro Česko vakcína bude stát od 500 milionů po 5 miliard Kč.

Blatný rovněž uvedl, že se bude snažit, aby malé nemocnice mohly obnovit provedení plánových výkonů už v prosinci.

Zdroj: Youtube

Ministr také dodal, že díky antigennímu testování budeme mít zmapovanou situaci v sociálních zařízeních jako jsou domovy pro seniory. Trvat to ale bude minimálně patnáct dní, protože mezi jednotlivými testy musí uběhnout 5 dní.

PSALI JSME: PO VESELÝCH VÁNOCÍCH MŮŽE PŘIJÍT SMUTNÝ NOVÝ ROK: „TA ČÍSLA JSOU ZKRESLENÁ, REPRODUKČNÍ ČÍSLO NENÍ TAK NÍZKÉ,“ ŘÍKA KUBEK

PŘIPOMÍNÁME: VENDULA PIZINGEROVÁ SLAVÍ PRVNÍ MĚSÍC: MALÝ PEPÍČEK MÁ TYPICKÉ PROBLÉMY

Share