Po veselých Vánocích může přijít smutný Nový rok: „Ta čísla jsou zkreslená, reprodukční číslo není tak nízké,“ říka Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek varuje, že by mohlo dojít k negativním důsledkům, pokud by se opatření začala rychle zmírňovat. Řekl, že počet nakažených se začne opět rychle zvyšovat a už na začátku příštího roku by to mohl být skutečný problém. Rozhodně proto Kubek není zastáncem rychlého zmírnění opatření, stejně jako bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Řekli to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Bývalý šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula komentoval současnou epidemiologickou situaci. Řekl, že teď brzdíme, ale zatím není jasné, jak intenzivně brzdíme.

Zdroj: YouTube

Epidemiolog také upozornil, že pokud se opatření rychle rozvolňují, může být situace stejná jako před tím. Je nutné, aby si to teď každý v Česku uvědomil.

Roman Prymula předpokládá, že pokud budou zachována opatření, která nyní fungují, bude do poloviny prosince méně než 1 tisíc případů nákazy denně.

Zdroj: YouTube

Podle něj by bylo dobré, kdyby se opatření začala rozvolňovat poté, co počet nakažených bude nižší než 1 tisíc lidí denně.

Roman Prymula a prezident České lékařské komory Milan Kubek ale upozornili, že počet testů klesá.

Zdroj: YouTube

„V jeden den jsme udělali o 15 000 testů méně. Ta čísla jsou zkreslená, reprodukční číslo není tak nízké,“ řekl Milan Kubek.

Zdroj: YouTube

Šéf České lekařské komory se také vyjádřil, že má jisté obavyz rychlého zmírnění opatření. Podle nějse nyní zvyšuje tlak na ministerstvo zdravotnictví a opatření mohou být předčasně zmírněna.

Dodal, že pokud budou obchodní centra otevřena začátkem příštího měsíce, určitě si lidé budou moci užít období Vánoc, ale na začátku nového roku budeme mít velký problém.

Zdroj: YouTube

V pátek 6. listopadu bylo provedeno asi 40 tisíc testů a v pátek 13. listopadu bylo provedeno zhruba 30 tisíc testů. Počet nakažených je zhruba čtvrtinový z počtu testovaných.

Celkový počet nakažených v Česku od 1. března přesahuje 450 tisíc lidí. Počet hospitalizovaných pacientů nyní přesahuje 7 tisíc a počet zemřelých na koronavirus je už přes 6 tisíc.

Zdroj: YouTube

Počet nakažených během minulého týdne naštěstí nepřesáhl 10 tisíc lidí denně. Navíc klesá počet nakažených na 100 tisíc obyvatel, nyní je maximální tento ukazatel na Pelhřimově, a to 806 nakažených.

PSALI JSME: MIMOŘÁDNÁ VÝPLATA: KOMU A KDY STÁT VYPLATÍ JEDNORÁZOVÝ PŘÍSPĚVEK

PŘIPOMÍNÁME: TRUMP TWEETOVAL O VÍTEZSTVÍ JOE BIDENA: DODAL VYSVĚTLENÍ, PROČ VÝSLEDKY AMERICKÝCH VOLEB JSOU ÚDAJNĚ NESPRÁVNÉ

Share