Na druhý svět a zpět: Muž přežil pětačtyřicet minut srdeční zástavy

Pětačtyřicetiletý muž ztuhl k smrti při chůzi na Mount Rainier v národní rezervaci.

Ve Washingtonu se lékařům podařilo oživit muže, jehož srdce se zastavilo na 45 minut. Jako první správu sdílelo zpravodajství CNN.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Michael Knapinski (45) byl nalezen zmrzlý k smrti na hoře Rainier. Muž šel na procházku do národního parku a ztratil se, když teplota vzduchu klesla pod nulu. Knapinski byl nalezen záchranáři.

„Vstal z mrtvých, ale nebyl to zázrak, byla to věda,“ říká doktorka Jenelle Badulaková, lékařka na jednotce intenzivní péče v Harborview Medical Center.

 

Zdroj: cnn.com

 

„Michael byl v bezvědomí, měl silné podchlazení a jeho srdce se zastavilo krátce poté, co byl převezen na intenzivní péči. Pacient však neměl vážná zranění, a tak jsme mysleli na ECMO,“ dodává lékař.

Lékařský tým se rozhodl připojit pacienta k extrakorporálnímu membránovému oxygenačnímu zařízení (ECMO). Speciální zařízení pumpuje veškerou krev z těla a nasycuje ji kyslíkem, než ji znovu načerpá. Taková léčba nezaručuje zotavení, ale někdy může být život zachraňující.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Badulak uvedl, že rozhodnutí o použití přístroje bylo učiněno proto, že Knapinskiho orgány byly tak chladné, že mohly pracovat s menším množstvím kyslíku. To poskytlo lékařům více času na restartování srdce pacienta.

 

Po 45 minutách stroj ECMO úspěšně obnovil průtok krve. Tým poté zvýšil tělesnou teplotu pacienta na požadovanou úroveň a restartoval srdce.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

„Věděli jsme, že srdce začne znovu bít. Hlavním problémem však byl jeho mozek, který by mohl nezvratně poškodit, když se srdce zastavilo,“ dodává lékař.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

O dva dny později Knapinski poprvé otevřel oči

„Když jsem se probudil, nechápal jsem, co se stalo. Jsem nesmírně vděčný všem tady v nemocnici, protože mě neopustili. Jsem naživu a dýchám,“ řekl Knapinski. Pacient byl propuštěn z nemocnice po 8 dnech a lékaři řekli, že se zcela uzdraví.

Jako první reportovalo CNN

 

PSALI JSME: ÚSILÍ LÉKAŘŮ BYLO MARNÉ, SRDCE SE MU ZASTAVILO. ALE NAJEDNOU BYLO TICHO PŘERUŠENO VÝKŘIKEM ZDRAVOTNÍ SESTRY: „SLZA. ON PLÁČE“

PŘIPOMÍNÁME: ŽENA PORODILA ZDRAVÉHO CHLAPEČKA: ALE PŘI POHLEDU NA NĚJ SE LÉKAŘI ROZHODLI NECHAT PLACENTU V DĚLOZE

 

Share