Nejdražší bankovka: Za kolik se prodala pětitisícová státovka z roku 1919

Pětitisícová státovka z roku 1919 patří mezi nejdražších bankovek. O tom informuje na svých stránkách portál ceskenoviny.cz.

Zdroj: idnes.cz

Její původní cena na online aukci byla jeden milion korun. V průběhu aukci cena výrazně vzrostla, což znamená, že o bankovku byl obrovský zájem. Dnes její cena je hodnocena v 12,1 milionu korun. Tím pádem pětitisícová státovka se stala nejdražším papírovým peněžním zdrojem, které se prodala v ČR.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

To oznámila pořadatelka Adéla Hansen ze společnosti bankovky.com.

Dnes se tam vystavilo skoro 600 papírových platidel, které byly používaný na území nynější České Republiky v různých letech. Nejstarším platidlem byla bankovka z roku 1762. Nejnovější však se stalo loňské platidlo.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

Pětitisícová státovka z roku 1919 se vydávala státem. A tvůrcem větší části státovek od toho roku byl známý Alfons Mucha. Zatím právě to platidlo s nominální hodnotou 5000 bylo vytvořeno jiným autorem.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

Na jedné straně má stejný potisk jako rakousko-uherská tisícikoruna z začátku dvacátého století, na jiné straně zobrazen portrét manželky jednoho z autorů.

ČTĚTE TAKÉ: DŮCHODCI SPOLU S DŮCHODEM POD STROMEČEK DOSTANOU 5 TISÍC KORUN PŘÍŠTÍ MĚSÍC: PREZIDENT MILOŠ ZEMAN PODEPSAL ZÁKON

PSALI JSME: ZVÝŠENÍ MINIMÁLNÍ MZDY: MINISTRYNĚ JANA MALÁČOVÁ NAVRHLA NAVÝŠENÍ O 1 800 KORUN, ALE JEJÍ NÁVRH NEBYL PODPOŘEN A VLÁDA SOUHLASILA S NAVÝŠENÍM JEN O 600 KORUN

Share