Ze začátku to vypadalo, že dodávky ochranných pomůcek z Činy vládě vyhovují a jejich kvalitu bránil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Netrvalo to ale dlouho a šéf resortu začal už na konci března kontrolovat každou dodávku. Jak ukázaly kontroly, téměř každá třetí propadla.
Ministerstvo zdravotnictví nechtělo za nekvalitní zboží platit a chystalo se k soudním jednáním. Česká republika by tak byla první, která by se pustila do mezinárodního soudního jednání s dodavateli z Číny.
Minulý týden se ale objevil dokument, který ukazuje na to, že ministerstvo zdravotnictví podepsalo smlouvu s advokátní kanceláří White & Case, která bude poskytovat právní služby v souvislostí s dodáním bezpečnostních prostředků z Číny.
Služby americké advokátní společnosti stály 1,25 milionu korun a za tuto cenu společnost poskytla analýzu českého a čínského práva. To by mělo ukázat, jestli resort zdravotnictví bude mít právo na náhradu škody.
Čeští advokáti také poskytly návrhy dalších kroků. Ministerstvo se chystá k možnému sporu ihned se třemi firmami z Číny.
Na ministerstvu zdravotnictví prohlásili, že zatím probíhají přípravy a nyní se ochranné pomůcky testují v mezinárodní certifikační společnosti.
Poté se resort rozhodne, jak postupovat dál. Analýzu advokátů ministerstvo potřebovalo, aby mělo detailní přehled o čínském právu a mohlo účinně ochránit majetek České republiky.
Zatím ale není známo, o jakou částku se jedná.
Česko odmítlo přibližně třetinu dovážených výrobků. Nejčastějším důvodem byla nedostačující kvalita zboží.
Celkem ke konci nouzového stavu ochranné prostředky, termokamery a ventilátory stály ministerstvo zdravotnictví 2,34 miliardy korun.