Odbory navrhly vyhlásit volno 13. a 16. listopadu: Andrej Babiš řekl, že to nebude, protože vláda nemá možnost to realizovat

Předseda vlády Andrej Babiš uvedl, že kabinet nemá takové pravomoci, aby v pondělí 16. listopadu pověřil pracovníky soukromých firem, aby zůstali doma. Nebude tedy prodloužený víkend od 13. do 17. listopadu. Premiér to řekl pro Rádio Impuls.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že vláda nemá takový legislativní rámec, který by umožnil, aby zaměstnanci českých soukromých firem zůstali 1 den doma.

Zdroj: YouTube

Podle něj takové rozhodnutí může učinit jen sám majitel firmy nebo ředitel.

Odbory vyzvaly vládu, aby v pondělí 16. listopadu vyhlásila den volna, protože v úterý 17. listopadu bude státní svátek.

Zdroj: Facebook

Navrhli také vyhlásit den volna ještě v pátek 13. listopadu, pokud by to bylo možné. Pokud by se to realizovalo, mohli by Češi odpočívat pět dní v řadě a mohlo by to výrazně snížit počet sociálních kontaktů.

Andrej Babiš dodal, že vláda apeluje na zaměstnavatele, aby pokud je možné nechali své zaměstnance pracovat doma. Podle něj nyní pracuje doma méně lidí, než tomu bylo na jaře.

Zdroj: gettyimages

Řada majitelů firem s takovým návrhem odborů nesouhlasí. Vyhlášení dvou dnů volno by podle nich znamenalo velké ekonomické ztráty.

Ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová řekla pro ČTK, že nyní některé firmy nestíhá plnit objednávek zákazníků, protože část jejich pracovníků je kvůli koronaviru v karanténě.

Zdroj: YouTube

Proti tomu se vyjádřila i Hospodářská komora. Podle jejich zástupců podle tohoto návrhu nebylo jasné, kdo by zaměstnancům tento den zaplatil.

Návrh se ale líbil ministru vnitra a šéfovi Ústředního krizového štábu Janu Hamáčkovi. Podle něj by se tím snížil počet sociálních kontaktů a tím by se počet nově nakažených ještě snížil.

PSALI JSME: I PŘES PLÁNOVANÉ ZDRAŽOVÁNÍ TABÁKOVÝCH VÝROBKŮ, POSLANCI CHTĚJÍ ZVÝŠIT SPOTŘEBNÍ DAŇ JEŠTĚ VÍCE: ODBORNICI MAJÍ OBAVY Z ČERNÉHO TRHU

PŘIPOMÍNÁME: RŮST CEN POTRAVIN SE ZPOMALIL, ALE STÁLE POKRAČUJE: STABILIZACE SITUACE NASTANE NEJSPÍŠE PŘÍŠTÍ ROK

Psali jsme: Filmový festival v Karlových Varech nebude: Co řekl Jiří Bartoška na zrušení Var

Share