I přes plánované zdražování tabákových výrobků, poslanci chtějí zvýšit spotřební daň ještě více: odbornici mají obavy z černého trhu

Je zřejmé, že v příštím roce zdraží tabákové výrobky a cigarety. Nyní se ale jedná, jak vysoké zdražení kuřáky čeká. Sněmovna dostane ihned několik návrhů.

Tímto způsobem vláda chce pokrýt výpadky ve státní kase, které způsobí zrušení superhrubé mzdy. Dle odborníků to však může vést ke zvýšení černého trhu.

Zdroj: Youtube

Ministerstvo financí a zdravotnictví se už dlouhodobě snaží bojovat s tabákovými a alkoholickými výrobky. Vláda proto již rozhodla, že spotřební daň u tabáku bude zvyšována ročně o 5 % v letech 2021-2023.

Rozpočet by tak měl ročně získávat kolem dvou miliard korun. Letos už také došlo ke zvyšování spotřební dani u tabákových výrobků o 10 %.

Zdroj: Youtube

A to zřejmě není konec. Vláda chce neřesti zdanit ještě více. Dle návrhu poslance za ANO Jana Volného by se v následujících třech letech měla zvýšit sazba daně o celých 100 %.

Experti však zdůrazňují, že kvůli tomu kuřáci budou nakupovat tabák na černém trhu a rozpočet nakonec dostane ještě míň, než se předpokládalo.

Zdroj: Youtube

Ekonomové dodávají, že by pak jedno balení tabáku ke kouření prodražilo více než o 80 korun a bylo by dražší než v Německu.

Navíc by zdražil i zahřívací tabák ihned o 15 Kč za krabičku. Další návrh připravil poslanec Marek Novák (ANO). Ten také chce zdražit zahřívaný tabák, který je považován za méně škodlivý než klasické cigarety.

Zdroj: Youtube

Ještě jeden návrh přichystal občanský demokrat Zbyněk Stanjura. Podle jeho návrhu by mělo dojít ke zdražování jedné krabičky cigaret o 8 Kč. Nezdražil by však zahřívaný tabák, což by nemělo způsobit odliv těchto výrobků zpět k cigaretám.

Zdražování tabáku dle odborníků nutí kuřáky volit levnější značky tabáku a vytváří podmínky pro růst černého trhu.

Zdroj: Youtube

Další návrhy zdražování připravili i Marek Benda (ODS) a Ivana Nevludová (SPD). Na rozdíl od Stanjury však chtějí rozložit zvýšení daní rovnoměrně mezi všemi druhy tabákových výrobků.

PSALI JSME: RŮST CEN POTRAVIN SE ZPOMALIL, ALE STÁLE POKRAČUJE: STABILIZACE SITUACE NASTANE NEJSPÍŠE PŘÍŠTÍ

PŘIPOMÍNÁME: ROUŠKOVNÉ JE V OHROŽENÍ: DŮCHODCI MOHOU DOSTAT PENÍZE SE ZPOŽDĚNÍM

Share