Růst cen potravin se zpomalil, ale stále pokračuje: stabilizace situace nastane nejspíše příští rok

Potraviny už nezdražují tak rychle jako dříve. Přetrvává setrvačnost faktorů, kvůli kterým může růst ještě nějakou dobu trvat. I když v Česku je poměrně vysoká inflace, ale letos byla dobrá úroda a nyní je mnohem snazší dodávat potraviny z jiných zemí, než tomu bylo na jaře. Reportéři Echo24 se zeptali na názor některých ekonomů na současnou situaci.

Na jaře a v létě viděli čeští zákazníci růst cen v obchodech, ale naštěstí se situace začala stabilizovat letos na podzim.

Zdroj: YouTube

Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že pravděpodobně ještě nějakou dobu budou potraviny zdražovat, ale tento růst cen bude pomalejší.

Podle něj ke stabilizaci cen mnoha komodit dojde až v příštím roce.

Zdroj: YouTube

Analytik BH Securities Štěpán Křeček uvedl, že rychlý růst cen potravin skončil už v září. Vysvětlil, že pokud se podíváte okamžitě na všechny potraviny, ceny již téměř nerostou.

Dodal, že přitom zůstávají některé skupiny potravin, které stále zdražují, například ovoce. Růst cen souvisí i s inflací, která byla v Česku v poslední době vyšší než 3 procenta.

Zdroj: YouTube

Možná kvůli krizi vzniknou nějaké horší podmínky pro ekonomiku, ale s největší pravděpodobností to už nebude mít vliv na cenovou hladinu potravin.

Existují jistě a některé pozitivní body, které ovlivní ceny. Například letos byla dobrá úroda, navíc je nyní během druhé vlny epidemie mnohem jednodušší dovážet potraviny z jiných zemí než během první vlny.

Zdroj: YouTube

Kromě toho se letos zvýšily i spotřební daně na alkohol, což ovlivnilo i cenovou hladinu. V budoucnu se však již tak rychlý růst cen neočekává.

Prezident Zemědělského svazu Martin Pýcha uvedl, že letos bylo kvůli počasí těžší sklidit úrodu. Některé potraviny kvůli tomu nebyly tak kvalitní jako loni.

Zdroj: YouTube

Zástupci Agrární komory tvrdí, že nyní se některé zemědělské produkty prodávají v obchodech za poměrně nízké ceny.

Z tohoto důvodu výrobci brambor, vepřového masa nebo mléka cítí mnohem horší, protože rozdíl mezi příjmy a výdaji výrazně snížil. Proto dostávají méně zisku.

Zdroj: YouTube

Je třeba si také uvědomit, že pokud dojde k poklesu cen, bude se to dít výrazně pomaleji než podražování.

Předseda představenstva Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina říká, že ceny v obchodech odrážejí ceny výrobců potravin, podle něj nyní málo prodejců zvyšuje marže.

Zdroj: gettyimages

„Pokud se někde zvyšovaly marže, tak jedině z toho důvodu, že je obrovské množství peněz, které se dává do ochranných prostředků, dezinfekce a podobně,“ řekl Pavel Březina pro Echo24.

PSALI JSME: VE VŠEMI OBLÍBENÉM SERIÁLU ULICE UVIDÍME NOVÉ POSTAVY

PŘIPOMÍNÁME: LADISLAV DUŠEK: ABY SE SITUACE NEZAČALA ZNOVU ZHORŠOVAT, MUSÍME STÁLE DODRŽOVAT OPATŘENÍ. POTRVAT TO PRÝ MŮŽE DALŠÍCH NĚKOLIK TÝDNŮ

Share