„Pes s protézou obdržel medaili za statečnost“: Toto je jeho příběh

Čtyřletý pes jménem Kuno získal medaili Marie Dickinové (válečná medaile pro zvířata), která se dá přirovnat k Viktoriinu kříži, nejvyššímu vojenskému vyznamenání Spojeného království.

Před rokem běhěm nebezpečné a složité operace pes zachránil oddíl vojáků, kteří se dostali pod palbu militantů z teroristické organizace Al-Káida.

Pes statečně proběhl kulometnou palbou a popadl střelce. Kuno si vážně poranil zadní nohy. Po ukončení mise vojáci poskytli pomoc zvířeti ve speciálním lékařském vrtulníku.

Zdroj: mimimetr.me

Kuno utrpěl několik velmi vážných zranění, takže veterináři museli provést několik operací, než se vrátil do Velké Británie. Aby chudákovi zachránili život před nebezpečnou infekcí, amputovali mu zadní nohu.

To se však nestalo překážkou normálního života vojenského psa, protože dostal individuální protézy poprvé v historii Velké Británie. Tak Kuno stál na vlastních nohou.

Zdroj: mimimetr.me

Britský ministr obrany uvedl, že bez účasti vojenského psa by výsledek takové důležité operace mohl být úplně jiný. Nájezd, během kterého Kuno zachránil vojáky, označil Ben Wallac za jeden z nejvýznamnějších úspěchů v boji proti Al-Káidě za posledních několik let.

Protézy úspěšně nahradily nohu ztracenou v boji a staly se oporou pro další zraněnou končetinu. Pes prošel několik měsíců náročnou rehabilitací, ale přesto neztratil svůj dřívější entuziasmus.

Zdroj: mimimetr.me

Kuno dobře ladí s veterináři, poslušně podstupuje vodoléčbu a cvičí na běžecké dráze. Díky lehkým protézám může zvíře běhat, skákat a dokonce i plavat.

Známá organizace PDSA byla založená v roce 1943 aktivistkou Marií Dikinovou. Dříve dostalo podobnou medaili obdrželi 34 psů, jedna kočka, čtyři koně a 32 holubů, kteří během druhé světové války pomáhali armádě.

Zdroj: joint-forces.com

Share