„Po lokálních opatřeních se vracíme částečně i k těm plošným“: jak vedoucí skupiny pro rozvolňování na Ministerstvu zdravotnictví komentuje situaci kolem koronaviru

Češi si v posledních dnech musí zvykat na to, že na některých místech musí nasadit roušky. Podle Rastislava Maďara, vedoucího skupiny pro rozvolňování na Ministerstvu zdravotnictví to záleží na nás všech a na tom jak se bude kdo chovat. „Já si myslím, že někteří lidé už hodně rozvolnili. Ten virus tady ale je a my se obáváme podzimu,“ uvádí Maďar.
Podle něj Česko se velmi úspěšně a rychle rozvolnilo. Bylo Česko jedno z prvních v Evropě, asi i na světě.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Pro ted¨ se zvažují tvrdší opatření se to, aby se to úplně nevymklo z rukou. „My na jednu stranu chceme, aby ten život fungoval co nejvíc normálně, a na druhou stranu máme velkou obavu z toho, co může nastat na podzim a snažíme se o to, abychom o tu výhodu, kterou jsme doteď získali, nepřišli,“ komentuje Rastislav Maďar.
„Můj osobní názor byl a já si myslím, že všichni kolegové se s ním ztotožňují, že nás čeká plošná povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách s nástupem sezony respiračních nákaz. Mluvilo se o říjnu,“ komentuje vedoucí situaci s rouškami. V oblastech, které jsou bílé a výskyt viru je nulový nebo zanedbatelný, tak ty roušky by nebyly.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Rastislav Maďar jednal s ministry zdravotnictví Vojtěchem, s ministrem školství Plagou a dohodli, že nový školní rok tedy začne 1. září ve školách pro všechny žáky. „Myslíme si, že je to správné řešení. Já si myslím, že nebezpečné to nebude ve smyslu, že děti nejsou riziková skupina,“ uvádí Maďar.
V březnu laboratoře, soukromé a státní, fungovaly úplně na oddělených softwarech. A praktičtí lékaři měli své vlastní softwary, hygienické stanice měly nějaký svůj systém a teď bylo potřeba to rychle propojit, abychom viděli reálná data online. Podle slov vedoucího skupiny pro rozvolňování chytrá karanténa funguje a Karviná je toho příkladem. Navíc podle něj chytrá karanténa pomohla i v každém ohnisku.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Ministerstvo zdravotnictví potřebuje i tzv. semafor, je to vlastně takový nový ohlášený systém, který by měl znázorňovat stupně nebezpečí pro jednotlivé okresy. Má tedy 4 stupně. „Bílá značí nulovou nákazu, zelená ojedinělé případy, žlutá znamená počátek komunitního šíření nemoci, červená narůstající nebo setrvalé počty komunitních přenosů,“ říká Maďar. V rámci žluté barvy, mohou být omezené počtem hromadné akce, uzavřené noční provozy restaurací kvůli těm klubům, může být zavedena povinnost nosit roušky, jak se mají chovat rizikové skupiny populace, až po to, že když bude ta červená, tak si lidé mají udělat zásobu potravin, léků, vody na několik dnů.

Zdroj: ekonomickydenik.cz

Vláda musí se masivně navýšit testovací kapacity. Kvůli lokální ohniscím i chování některých lidí masivně testovaní není připraveno pro tu podzimní sezonu.
„To testování je základ a i řada posluchačů a diváků nám psala, že je poměrně problematické se dostat na ty testy už teď. Někde čekají třeba i 6 dní, než je volný termín,“ úhrnul Maďar.

Share