Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová budou jednat o rozpočtu na příští rok: O zvýšení důchodů a snížení daní pro zaměstnance bude možné diskutovat také

Předseda vlády Andrej Babiš se dnes sejde s ministryní financí Alenou Schillerovou a několika dalšími ministry. Chtějí projednat státní rozpočet na rok 2021. S největší pravděpodobností to nebude jediné téma k diskusi. Diskutovat mohou také o úsporách jednotlivých ministerstev, zvýšení důchodů v roce 2021 nebo zrušení superhrubé mzdy.

Rozpočet na příští rok bude určitě ovlivněn dopady koronaviru a letošní krizí koronaviru. Ministerstvo financí zatím nesdělilo, o jaké výši rozpočtového deficitu pro příští rok by se mohlo jednat.

Foto: Hans Štembera

Pro vládu by měl být v září připraven makroekonomická prognóza. Alena Schillerová uvedla, že na základě této prognózy vypracuje rozpočtový plán.

Zdroj: Instagram

Letos kvůli náhlému koronaviru schválila Sněmovna schodek rozpočtu ve výši půl bilionu korun.

Zdroj: newsroom.consilium.europa.eu

Poslanci přitom požadovali, aby vláda v září předložila plán konsolidace veřejných financí na období 2021 až 2027.

Zdroj: Kateřina Šulová, ČTK

Alena Schillerová už navíc naznačila, že připraví plán úspor. Tímto způsobem sice nelze získat desítky miliard korun, ale alespoň pár miliard to do rozpočtu přidá.

Zdroj: Instagram

Zvažuje také možnosti zrušení superhrubé mzdy. Pokud by se daň z příjmu snížila z 19 procent na 15 procent, rozpočet by v takovém případě nedostal asi 90 miliard korun.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

Podle dosavadního zákona by vláda mohla navrhnout rozpočet na příští rok v září nebo říjnu letošního roku. Parlament bude rozpočet projednávat v listopadu.

Share