Prymula prosí vydržet ještě dva týdny, aby jsme si v klidu užili Vánoc: rozvolňování zatím nedoporučuje

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro CNN Prima NEWS uvedl, že musíme ještě minimálně dva týdny vydržet přísná opatření, aby jsme měli klidné Vánoce. Promluvil i o novém systému, který připravuje jeho nástupce Jan Blatný.

Zdroj: Youtube

Prymula upřesnil, že pro rozvolňování nestačí dostat reprodukční číslo na hodnotu 0,8, ale musíme také mít méně než 1 tisíc nových případů denně.

Dle epidemiologa to může trvat ještě dlouho, ale tendence je dobrá. “Důležité je, aby se to nepokazilo,” dodal.

Zdroj: Youtube

Roman Prymula ovšem nedokáže odhadnout, jak dlouho to bude trvat. Uvědomuje si, že to není pro společnost komfortní, ale musíme si uvědomit, že několik týdnů situace potrvá.

Exministr tvrdí, že nyní rozvolňovat nemůžeme, protože denní nárůsty jsou stále poměrně vysoké. “Potřebujeme postupovat uvážlivě, abychom tady o Vánocích nemuseli sedět pod zámkem,” prohlásil odborník.

Zdroj: Youtube

Prymula se zmínil také o novém systému PES, který bude hodnotit situaci regionálně. Předpokládá, že bude vázán na některé parametry a určí jednotlivá opatření dle situace v krajích.

Překvapilo ho ale, že Praha je podle těchto parametrů nyní na tom lépe, než například Morava.

Zdroj: Youtube

Exministr prozradil, že nyní nemá žádný úvazek a vládě pomáhá externě jako konzultant. Dělá to prý dobrovolně.

PSALI JSME: JAN BLATNÝ CHCE NAVRHNOUT PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU O 30 DNÍ: „JE TO PRO BLAHO VŠECH LIDÍ,“ ŘEKL MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ

PŘIPOMÍNÁME: PRVNÍ ZEMĚ V EVROPĚ: SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ MÁ NEJVĚTŠÍ POČET LIDÍ, KTEŘÍ NÁKAZU KORONAVIREM NEPŘEŽILI

Share