Alžběta II. ztratila svůj zámořský majetek: Barbados odvolá britskou královnu z funkce oficiální hlavy státu

Britská královna Alžběta II. již nebude hlavou státu Barbadosu v Karibiku, protože se ostrov v příštím roce 2021 oficiálně stane republikou. Uvedla to generální guvernérka Barbadosu Sandra Masonová.

Zdroj: a.news.-com

„Nastal čas opustit úplně naši koloniální minulost. Je čas úplně opustit naši koloniální minulost. Lidé z Barbadosu chtějí barbadoskou hlavu státu. Nechť je toto rozhodnutí konečným důkazem toho, kdo jsme a čeho jsme schopni dosáhnout,“ řekla Masonová.

Zdroj: yaplakal.com

Mimochodem, ostrov se stane republikou do dne 55. výročí od vyhlášení nezávislosti na Británii, kterou získal v roce 1966. Ačkoli se Barbados stal zcela nezávislým suverénním státem, královna Alžběta II. zůstala formálně hlavou státu země.

Zdroj: rbc.ua

„Po získání nezávislosti před více než půl stoletím nemůže naše země pochybovat o své schopnosti vládnout,“ dodala generální guvernérka státu.

Zdroj: zik.ua

Někteří obyvatelé Barbadosu mezitím apelují na to, aby zůstali v monarchii.

Britská královna Alžběta II. dříve vyjádřila solidaritu Britům v souvislosti s koronavirem a zdůraznila, že rodiny v Británii i po celém světě vstupují do „období velkého znepokojení a nejistoty“.

Share