Reprodukční číslo má hodnotu 1,22: Jan Blatný oznámil, že se možná Česko opět vrátí do 5. stupně

Ministr zdravotnictví Jan Blatný spolu s dalšími odborníky během tiskové konference zhodnotil vývoj epidemické situace v Česku. Index rizika je už 76 bodů, podle protiepidemického systému to odpovídá pátému stupni. To znamená, že by Česku mohl hrozit lockdown.

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný a další odborníci budou v pátek během tiskové konference hodnotit vývoj epidemické situace v Česku.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Kromě ministra během tiskové konference obvykle vystoupí také hlavní hygienička Jarmila Rážová, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a a někteří další odborníci.

Ladislav Dušek uvedl, že šíření koronaviru se začalo zrychlovat. Například reprodukční číslose se zvýšilo na 1,22.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Také uvedli, že teď je velkým problémem, že se nakazilo koronavirem mnoho seniorů. Ladislav Dušek informoval, že každý den se nakazí více než 1 tisíc lidí starších 65 let.

Počet nakažených byl ale ve skupině lidí starších 75 let výrazně nižší. Celkový počet nakažených tento týden také vzrostl, například ve čtvrtek 17. prosince bylo odhaleno 7 590 nových případů nákazy.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Index rizika protiepidemického systému se zvýšil a nyní činí 76 bodů. To odpovídá 5. stupni. To by mohlo hrozit lockdownem pro zemi, když bude uzavřeno mnoho podniků a služeb a bude možné koupit pouze potřebné věci.

Ministr zdravotnictví zároveň oznámil, že školy s největší pravděpodobností zůstanou otevřené. Vysvětlil to tím, že tam je malé riziko přenosu viru.

Jan Blatný / Zdroj: tv.blesk.cz

Podle něj rozhodnutí o přechodu do 5. stupně nebude učiněno pouze na základě skóre PES. Zohledněna bude i úroveň vytíženosti nemocnic.

Psali jsme: „Udělala dárek pro bezdomovce“: proč Jiřina Bohdalová dala na ulici peníze bezdomovcům, mezi nimiž byl i Petr Janda

PSALI JSME: VENDULA PIZINGEROVÁ PROZRADILA PO KOM JE JEJÍ SYNÁČEK JOSEF, A KDO JE NOVÝM ŠÉFEM RODINY

PŘIPOMÍNÁME: JAN BLATNÝ O VAKCÍNÁCH PRO ČESKO: BUDE JICH PĚT, ALE Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ SI JE OBČANÉ NEBUDOU MOCI VYBRAT

Share