Reprodukční číslo se zvýšilo: pokud nepřekročí hodnotu 1 a Index rizika bude na třetím stupni, může vláda uvažovat o rozvolnění opatření

Reprodukční číslo se začalo zvyšovat, nyní je to 0,96. Tento ukazatel ukazuje, kolik dalších lidí může nakazit jeden člověk infikovaný koronavirem. Ukazatel rizika ale zatím zůstává na úrovni 57, tedy na třetím stupni rizika.

Počet nových případů nákazy byl ve středu nižší než 5 tisíc. Reprodukční číslo je nyní 0,96, ale pokud bude 1, znamená to zvýšení indexu rizika o 5 bodů.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Index rizika je nyní 57 bodů, tedy 3. stupeň rizika. Pokud se počet bodů zvýší o 5 a bude 62, pak to znamená 4. stupeň rizika.

Možná se reprodukční číslo zvýšil kvůli tomu, že se zvýšil počet nakažených z celkového počtu testovaných. Například v úterý činil počet pozitivních testů 26 procent.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Světová zdravotnická organizace má kritérium, podle kterého lze nákazu hodnotit. Ale šíření nákazy by mělo být pod kontrolou, to znamená, že počet pozitivních testů by neměl být větší než 5 procent.

Je také třeba říci, že podle protiepidemického systému je stupeň rizika v každém kraji odlišný. Například v Praze je to 47 bodů a v Karlovarském kraji 77 bodů.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

V ostatních krajích ČR se situace téměř nezměnila, například ve Středočeském kraji je tento index 62 bodů a v Jihomoravském kraji 67 bodů.

To znamená, že pokud se tento index změní, mohou být opatření buď zmírněna, nebo naopak zpřísněna. Česko je nyní na 4. stupni rizika, což znamená, že průměrný index v Česku je 61 bodů.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Pokud by se reprodukční číslo nezvýšilo, mohla by příští týden vláda uvažovat o rozvolnění opatření, Česko by se mohlo dostat na 3. stupeň rizika.

Vláda plánuje toto téma projednat v neděli na mimořádném jednání. Zatím ale mají ministři různé názory.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

PSALI JSME: EVA PUSKARČÍKOVÁ JE ZASE SINGLE: JAK TO MAJÍ S BÝVALÝM MANŽELEM LUKÁŠEM KRISTEJNEM

PŘIPOMÍNÁME: MARKÉTA KONVIČKOVÁ UKÁZALA TROCHU VÍC ZE SVÉHO SOUKROMÍ: JAK TO VYPADÁ UVNITŘ JEJÍHO NOVÉHO DOMU

Share