Roman Prymula uvedl, že možná opatření budou opět zpřísněna: index rizika se zhoršil a nyní odpovídá čtvrtému stupni

Čísla se opět zhoršují. Rizikové skóre protiepidemického systému se zvýšilo na 64 bodů, což znamená čtvrtý stupeň. A návrat do čtvrtého stupně může nastat za dva dny, pokud se počet bodů nesníží. Exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula si myslí, že zatím nejsou předpoklady pro zlepšení epidemické situace. Řekl to pro CNN Prima News.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula už dříve řekl, že opatření je třeba rozvolňovat opatrně. Nyní se situace zhoršuje, vyplývá to z indexu rizika, který v neděli 6. prosince činil 64 bodů.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Pokud se počet bodů nesníží, pak za dva dny by bylo nutné, aby se země dostala do 4. stupně protiepidemického systému.

Roman Prymula dodal, že zatím nevidí předpoklady pro zlepšení situace v příštích dnech. Řekl také, že pokud bude opět nutné zavřít restaurace, obchody, posilovny a další služby, bude to pro kabinet těžký úkol.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

„Když v lidech vzbudíte naději rozvolněním, těžko se v tak krátké době zase opatření zpřísňují,“ řekl Roman Prymula pro CNN Prima News.

Vypadá to, že vláda bude muset učinit těžké rozhodnutí, zejména nyní v období před Vánocemi. Exministr ale odmítl komentovat možné další kroky kabinetu.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Epidemiolog řekl, že nyní je nutné se na to zeptat některého člena vlády. Nicméně si stále myslí, že ti lidé, kteří tuto strategii vytvořili, by měli vědět, jaké kroky mají dělat dál.

Ještě dříve Roman Prymula mluvil o tom, že není třeba spěchat ke zmírnění opatření, vše je třeba dělat opatrně. Podle něj by bylo nutné otevřít restaurace, bary a obchody ne 3. prosince, ale alespoň o týden později.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Předpokládal také, že se čísla mohou zhoršit a že v lednu bude nutné opatření opět zpřísnit. To znamená, že pravděpodobně v lednu bude možné očekávat zesílení druhé vlny epidemie nebo začátek třetí vlny.

Epidemiolog říkal, že by bylo bezpečné zmírňovat opatření, kdyby reprodukční číslo bylo nižší než 0,8 a počet nakažených denně by byl 1 až 2 tisíce lidí.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Nyní jsou tyto ukazatele větší. Průměrný počet nakažených za den je více než 4 tisíce lidí a reprodukční číslo je nyní zhruba 1.

PSALI JSME: DEMONSTRACE PROTI VLÁDĚ V PRAZE: HROMADNÉ PORUŠENÍ OPATŘENÍ V CENTRU HLAVNÍHO MĚSTA

PŘIPOMÍNÁME: BANK OF ENGLAND „ZTRATILA“ 50 MILIARD LIBER: CO SE O NICH VÍ

Share