Rozvolnění opatření v prosinci může přidat práci zdravotním odborníkům: Roman Prymula varuje před pokračováním druhé vlny nebo začátkem třetí v novém roce

Na konci prosince lidé většinou myslí jen na Vánoce a dárky pod stromečkem. Letos to ale bude trochu jinak, druhá vlna koronaviru klesá, odborníci ale hovoří o možné třetí vlně po Novém roce. Tato hrozba by se mohla zvýšit poté, co vláda tento čtvrtek 3. prosince rozvolní opatření.

To dává více příležitostí pro lidi kupovat dárky, komunikovat, lépe trávit čas, ale zároveň pravděpodobnost šíření viru se výrazně zvyšuje.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Odborníci se toho obávají. Například epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula věří, že na začátku nového roku epidemie určitě zesílí. Řekl to pro Lidovky.cz.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že k tomu dojde přirozeně, stalo by se to i kdyby jiných respiračních onemocnění nebylo. Počet nakažených se kvůli mírnějším opatřením pravděpodobně zvýší.

Roman Prymula říká, že s největší pravděpodobností se události budou vyvíjet právě takto, protože je to logické. Podle něj je třeba zorganizovat taková opatření, která by zabránila rychlému růstu počtu nakažených.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

„Nepůjde nejspíš o třetí vlnu, protože se nedostaneme na tak nízké hodnoty, abychom mohli říct, že ta druhá skončila,“ řekl Roman Prymula.

Již několikrát se diskutovalo, jak určit novou vlnu koronaviru. Někteří říkali, že nová vlna přichází, když předchozí vlna skončila úplně, to znamená, že alespoň jeden den nebyl žádný nový případ infekce.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Jiní lidé s takovým tvrzením nesouhlasili a říkali, že nová vlna může začít, i když ta předchozí ještě neskončila.

Roman Prymula řekl, že když se podíváte na vlny oceánu, je vidět, že mezi vlnami oceán úplně nevysychá, je tam jen méně vody.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

To znamená, že pokud se podle něj v prosinci počet nových případů nákazy výrazně nezmenší, bude v následujících měsících pokračovat druhá vlna koronaviru.

PSALI JSME: ALENA SCHILLEROVÁ NAVRHUJE SNÍŽENÍ SAZBY DPH U DÁMSKÝCH HYGIENICKÝCH POMŮCEK: JEŠTĚ PŘED PŮL ROKEM TO ODMÍTALA

PŘIPOMÍNÁME: DO VÁNOC BY MĚLA BÝT PŘIPRAVENA KOALIČNÍ SMLOUVA: PIRÁTI A STAN SE DOHODLI NA DALŠÍM POSTUPU

Share