Růst mezd v ČR: Jak se změnil měsíční plat za posledních deset let ve srovnání s Německem a Slovenskem

Za posledních deset let měsíční plat pro zaměstnance výrazně se změnil. Informuje o tom portál novinky.cz na svých webových stránkách.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

Za posledních deset let měsíční plat se zřetelně zvýšil. Konkrétně podle dostupných dat mzdy se zvýšily více než o půlku, a to jednapadesát procent. Tim pádem lze všimnout, že Česko zvyšuje plat mnohem rychleji, než třeba sousední země.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

Podle analýzy brokerské společnosti Purple Trading mzdy v České Republice rostou dvakrát rychleji než v Německu či na Slovensku. Purple Trading také uvažuje o to, že v státech, kde hlavní měnou jsou eura, růst mezd je mnohem pomaleji.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

V Německu za stejné období mzdy porostly na necelých sedmadvacet procent. Zatímco Slovensko na 10 let má o něco přes sedmadvacet procent. Tempo růstu mezd se tam zpomalilo před dvanácti lety, kdy se ve státu začala platit jiná měna – euro.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

V sousedním Polsku se za posledních deset let mzda vyrostla o čtyřiatřicet procent.
Zatím není dosud jasno jak dopadne růst mzdy po koronaviru. Analytik Purple Trading Štěpán Hájek má svůj naráz na to.

„V důsledku restriktivních opatření lze očekávat v příštím roce spíše stagnaci růstu mezd, a to nejen v Česku, ale také v ostatních evropských ekonomikách,“ řekl odborník.

ČTĚTE TAKÉ: “TEĎ UŽ SI TO BYDLENÍ FAKT NEKOUPÍ NIKDY“: PROČ DLE MÍNĚNÍ BÝVALÉHO ŠÉFA KB RADOVANA VÁVRY SE ZDRAŽUJE NEMOVITOST

PSALI JSME: MANŽELKA ČESKÉHO PREMIÉRA PODPOŘILA SBÍRKU POTRAVIN: PROČ BRABIŠOVOU KRITIZUJÍ LIDI

Share