Šéf Senátu Vystrčil přemýšlel o zrušení návštěvy Tchaj-wanu několik hodin před odletem: jeho okolí odhalilo příčinu

Šéf sekretariátu předsedy Senátu Petr Kostka a předseda Česko-taiwanské obchodní komory Pavel Diviš překvapivě uvedli, že Miloš Vystrčil plánoval cestu na Tchaj-wan zrušit. Chtěl tak učinit několik hodin před odletem v sobotu.

Příčinou byly přísná epidemiologická opatření, o kterých informovalo českou stranu ministerstvo zahraničí Tchaj-wanu. Kvůli tomu se část české delegace sestavena z podnikatelů nemohla setkat se svými partnery.

Zdroj: forum24.cz

Miloš Vystrčil takovém případě chtěl cestu zrušit, protože ta by ztratila svůj smysl. Pro Tchaj-wan návštěva šéfa Senátu byla velmi důležitá, a proto nakonec pro českou delegaci místní vláda udělala výjimku.

Zdroj: drbna.cz

Předseda Senátu dnes zdůraznil, že potřebuje, aby se čeští podnikatele setkali se svými partnery na Tchaj-wanu a mohli společně podnikat.

„Je to důležité, aby naše mise, sledovaná po celém světě, byla úspěšná,“ řekl Vystrčil.

Zdroj: blesk.cz

Celá situace byla způsobená přísnou karanténou, která platí na území Tchaj-wanu. Díky ní země má jeden z nejmenších počtů nakažených koronavirem.

Všichni, kdo přicestují na Tchaj-wan musí absolvovat dvoutýdenní karanténu. Pro českou delegaci to však bylo neakceptovatelné a místní vláda vyšla Čechům vstříc.

Zdroj: blesk.cz

Delegace z Česká je první, která navštívila zemi od ledna, kdy zde vypukla epidemie covid-19. Dodržování přísných pravidel je však nutné.

Češi bydlí v oddělené části hotelu a musí podstoupit čtyři testy na koronavirus. Kvůli tomu se musel upravit program.

Zdroj: blesk.cz

Občané Tchaj-wanu, kteří se dostanou do styku s českou delegaci také budou muset absolvovat čtrnáctidenní karanténu. Ta předpokládá denní hlášení teploty a děti nesmějí jít do škol.

Pročínské části obyvatelstva se nelíbí, že Češi dostali výjimky a jejich média se snaží nachytat členy delegace bez roušek.

Zdroj: blesk.cz

Využit toho chce i opozice, aby ukázala, že kvůli výjimkám vlády se na Tchaj-wan může znovu dostát nákaza.

Většina obyvatelstva však návštěvu vítá a sleduje ji celý svět. Obzvlášť USA, kvůli aktuálnímu soupeření mezi Amerikou a Čínou o pozici globálního lídra.

Zdroj: blesk.cz

Čína s cestou dlouhodobě nesouhlasí a tvrdě reaguje na návštěvu Tchaj-wanu, který považuje za vlastní provincii.

Psali jsme: Adam Vojtěch: Stalo se známým, jaké změny čekají na Českou republiku od 1. září

Share