Senioři dostávají roušky a respirátory od České pošty: někteří lidé kritizují způsob doručení, protože předpokládají, že roušky mohou být znehodnoceny

Vláda se rozhodla rozdat roušky a respirátory pro seniory zdarma a Česká pošta tento úkol plní. Každý člověk nad 60 let tak dostane 5 roušek a 1 respirátor FFP-2. Ale teď tuto pomoc seniorům začali kritizovat za způsob doručení, a to, že roušky jsou vyjmuty z jejich původních obalů a vloženy do papírových obálek. Někteří lidé míní, že tak mohou být znehodnoceny.

Tento problém začal projednávat Zdravotnický deník. Stalo se tak poté, co Česká pošta na svém Twitteru zveřejnila fotografie svých zaměstnanců a proces balení roušek.

Zdroj: Twitter Česká pošta

Na fotografiích bylo vidět, jak pracovníci vyndávají roušky z původních obalů a balí je do běžných papírových obálek.

Někteří lidé spekulovali, že kvůli tomu mohly být roušky znehodnoceny. Na České poště proto nyní probíhá kontrola Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Zdroj: Twitter Česká pošta

Mluvčí SÚKL Barbora Peterová řekla pro TN.cz, že vzhledem k tomu, že teď probíhá šetření, nemá právo sdělovat žádné informace.

Vysvětlila, že obecně musí být zdravotnické prostředky přepravovány k příjemci bez porušení původního obalu.

To se však týká sterilních lékařských věcí. Podle svých slov není kompetentní komentovat způsob doručení, takže zatím k tomu nic neřekla.

Zdroj: Twitter Česká pošta

Mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová ale vysvětlila něco víc. Vysvětlila sterilitu roušek a prozradila, jak je lékaři používají.

„Rouška sama o sobě není sterilní. Sterilizují se například před operací, ale když jsou zabalené, tak sterilní nejsou,“ řekla Michaela Bažantová.

Zdroj: Twitter Česká pošta

Dodala, že když lékaři dostávají originální obaly s rouškami po 50 kusech, pak je sami rozdělí na menší balení. Takže to není nic hrozného.

Michaela Bažantová vysvětlila, že hlavní věc je, aby pracovníci měli vydezinfikované ruce a aby měli roušku na obličeji. Problém může být, pokud někdo z pracovníků nebude dodržovat tato pravidla.

Česká televize předvedla jeden snímek, na kterém je vidět, že jedna ze zaměstnankyň České pošty má zakrytou pusu rouškou, ale nos není zakrytý. Podle paní Bažantové by to mohl být problém.

Zdroj: Twitter Česká pošta

Podle ní, pokud byla dodržena hygienická opatření při balení do papírových obalů, pak roušky nebudou znehodnoceny.

„Česká pošta je distributor roušek a respirátorů, nikoli odborným garantem tohoto materiálu,“ komentoval situaci mluvčí České pošty Matyáš Vitík pro TN.cz.

Share