Slibované bouřky dorazily do Česká: Na Zlíně liják uvěznil děti v domu

V sobotu 13.června odpoledne do České republiky dorazily slibované bouřky. Déšť ustoupil sklepy, někde padaly stromy a také nechybělo ani krupobití.

Ve Zlínském kraji, v obci Žítková liják uvěznil děti v domu. Rodiče je zachránili pomoci lana. Celkem kvůli bouřkám v ČR bylo 580 výjezdů hasičů.

Zdroj: blesk.cz

Odčerpávají vodu že sklepů a také odklízeli spadlé stromy. Hasiče ve Zlínském kraji měli nejvíce práci. Meteorologové z Německa před víkendem varovali takové silné bouřky. Uvedli, že bude to jako “explozí vodní bomby”.

Zdroj: blesk.cz

O počtu výjezdu do sobotních 22 hodin hasiče informovali na svém Twitteru. Podle hasičů, největší nárůst události kvůli bouřce byl mezi 17:00 a 19:00, kdy počet výjezdu stoupl že 150 na 400.

“Oblast u Uhlířských Janovic odpoledne zasáhlo silné krupobití. Zaplaceny jsou zahrady. Na silnicích jsou laguny. V některých místech ještě stále leží kroupy o velikosti větší než 2 cm,” napsala na svém Facebooku Czech Thunderstorm Research Association.

Na Zlínsku odpoledne silně bouřky přišli především do oblasti Valašských Klobouk. Hasiči odčerpávali vodu že sklepů ve Štítné nad Vláří a ve Zlíně, ale nebyl to velký problém.

Mluvčí hasičů Lucie Javoříková řekla, že voda je jenom v sklepech a garážích, o vnitřních prostorech domů se nejedna. Ve Valašských Kloboukách po bouřkám se vypili koupaliště.

Silná bouřka také přiletěla do Prahy. Hasiče odklízeli shozené stromy a větve, vyprošťovali auta uvízla v zatopených podjezdech a také čerpali vodu že sklepů.

Nejvíce výjezdů hasičů bylo v Praze 4. Voda se také dostala do Suterénu v Thomayerově nemocnici. Mluvčí hasičů řekl, že v Praze bouřka vyžádala 66 zásahu.

ČHMÚ na svém Twitteru uvedla, že stanice v Libuši naměřila za půl hodiny 33 litrů srážek na metr čtverečný.

Hodně výjezdů hasičů kvůli bouřce bylo také v Libereckém kraji. Nejprve se prohnala Jabloneckem a Libereckem, později se přesunula na Českolipsko.

Zdroj: blesk.cz

Před 20:00 hasiči odčerpávali vodu že sklepů. V obci Skalice na kostel sv. Anny spadl strom. Po zásahu blesk hasiči likvidovali požár ve Sloupu v Čechách.

V pardubickém kraji voda zaplavila domy a lámala stromy. Celkem výjezdů hasičů bylo tam 70. Nejvíce voda zásahla Svitavsko, Pardubicko a Orlickoůstecji.

Zdroj: blesk.cz

V obci Borovnice na Žďársku se večer hladina Svratky dostala na třetí povodňový stupeň, je to stav ohrožení. Řeka je rozlítá na loukách a je ohroženy jeden obytný dům.

Ve 21:20 hladina klesla na 2 povodňový stupeň. Situaci momentálně kontrolují hasiči z obce, a také hasiči Pardubického kraje.

Zdroj: blesk.cz

Kvůli ohrožení vláda Pardubic zavřela všechny silnici a mosty blíž řeky. Také v některých oblastech padali stromy a voda byla ve sklepéch.

Vylití vody z řeky hrozí Olomouckému, Zlínskému a Moravskoslezskému kraji. Také meteorologové varují, že silné bouřky mohou přijít do Česka ještě během týdnu. Naprosté muže 80 litru na metr čtverečný.

https://twitter.com/HasiciPraha/status/1271787905539805186

“Na sobotu 13.června zvyšujeme stupeň nebezpečí na východě a severovýchodě území. Přidáváme varování před velmi silniční bouřkami na neděli 14.června,” řekli meteorologové.

Pražští hasiči na svém Twitteru napsali: “Bouřka zatím způsobila problémy v Libuši, Lhotce a Braníku. Ve 4 případech jsme museli odstraňovat stromy spadlé na komunikace”.

Zdroj: blesk.cz

Na severu a východě Moravy se mohou znovu vyskytnout bouřky. Muže napršet 50 litrů vody na metr čtverečný. Také mohou padat kroupy.

ČHMÚ uvedl, že můžeme očekávat výpadky v energetice a problémy v dopravě. Všichni obyvatele ČR musí dbát na bezpečnost. Také je velká nebezpečí zásahy bleskem.

“Hasiči vyjíždí k událostem v souvislosti s přívalovým deštěm převážně na Liberecku a Jablonecku. Odčerpávame vodu že sklepů rodinných a bytových domů. Z komunikaci odklízíme spadlé stromy,” uvedl Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje.

Zdroj: blesk.cz

Také řeky se mohou vylít z břehu v Moravskoslezském kraji, kolem Rožnova nad Radhoštěm, Valašského Meziříčí a Vsetína ve Zlínsku. V Pardubickém kraji povodni mohou být v Králicích, Lanškrouně a v Moravské Třebové.

V neděli muže někde úhrn srážek vystoupat v opakovaných bouřkách až k 80 litrům na metr čtverečný. Od 06:00 neděli platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Především se týká Karlovarského, Jihočeského a Plzeňského kraje. Platí do 22:00.

Přelom června a července bude dostatečně horký. V dalším týdnu teplota bude přes den až 27 stupňů Celsia, v noví nebude to méně než 10 stupňů.

Zdroj: blesk.cz

Share