„Své země se nevzdáme“: Lukašenko řekl, že Rusko na první žádost poskytne Bělorusku komplexní vojenskou pomoc

Prezident Běloruska Alexander Lukašenko řekl, že zahraniční zprostředkovatelé nejsou potřební k vyřešení situace v zemi, ale zároveň na první žádost poskytne Rusko komplexní pomoc při zajištění bezpečnosti Běloruska v případě vnějších vojenských hrozeb.

 

Zdroj: BBC.com

 

Lukašenko to řekl dnes na setkání v Centru pro strategické řízení na ministerstvu obrany Běloruska po telefonickém rozhovoru s Putinem.

 

Zdroj: Rbc.ru

 

„Pokud jde o vojenskou složku, máme dohodu s Ruskou federací v rámci unie států bývalého sovětského svazu CSTO. To jsou okamžiky, které odpovídají obsahu této dohody. Proto jsem dnes s prezidentem Ruska vedl dlouhou a podrobnou konverzaci o situaci. Musím říci, že jsem byl dokonce trochu překvapený – je naprosto oddaný tomu, co se děje, – Lukašenka citují noviny BelTA. „A my jsme s ním souhlasili: na naši první žádost bude poskytnuta komplexní pomoc k zajištění bezpečnosti Běloruské republiky.“

 

Zdroj: Rbc.ru

 

Lukašenko zároveň prohlásil, že Bělorusko má svou vlastní vládu vytvořenou podle ústavy a země, které se v současné době snaží jednat jako prostředníci, by měly nejprve uvést věci do pořádku.

„Pomalu začínají nebo nadále vyhrocují situaci v naší společnosti. Musíme pracovat společně. Řekl jsem to mnohokrát. Chci jen znovu říci, že z toho nic nevyjde. Nikomu naši zemi nedáme. Situaci máme pod kontrolou a tak jí i udržíme “řekl Lukašenko.

 

Zdroj: Dw.com

 

Současně ústředí druhé kandidátky na prezidenta Běloruska Sviatlany Tsikhanouskaya se sídlem v Litvě oznámilo začátek vytvoření koordinační rady pro přenos moci.

 

Zdroj: Kp.ru

 

„Začínáme s vytvářením koordinační rady. Jedná se o rozšířenou pracovní skupinu nejuznávanějších členů společnosti, která by měla projednat a vyvinout bezpečné a stabilní mechanismy k zajištění přenosu moci, “- uvedla ve svém prohlášení, které v sobotu zveřejnila tiskové oddělení kandidátky na prezidenta země.

 

Zdroj: Inter-press.by

 

Uvádí se, že začala přijímat žádosti od potenciálních členů rady.

Připomeňme, že ministři zahraničí 27 členských států EU včera oznámili, že výsledky prezidentských voleb v Bělorusku byly zmařeny a Evropská unie je nepřijímá.

 

 

Mimochodem, litevské ministerstvo zahraničí dnes označilo Lukašenka za bývalého prezidenta. Tuto formulaci použil litevský ministr zahraničí Linas Linkevicius, když komentoval Lukašenkovu výzvu k Putinovi.

 

 

„Bývalý běloruský prezident nyní žádá Putina o pomoc. Proti komu? Proti svým vlastním lidem, kteří nosí květiny na ulici? Je to opravdu velké zahraniční spiknutí žít v paralelním světě a být připraven všechno obětovat.“ napsal Linas Linkevicius na svém Twitteru.

Je třeba poznamenat, že dnes v celém Bělorusku probíhají pokojné demonstrace, lidé chodí do ulic s květinami, balónky a v mnoha podnicích se konají stávky.

 

 

Také v Minsku se rozloučili se zesnulým protestujícím Alexandrem Taraikovským – na kanálu aplikace Telegram bylo zobrazeno video, které na rozdíl od tvrzení, že zemřel na explozi bomby, může naznačovat, že byl muž zastřelen zvláštními silami.

 

 

Share