Reprodukční číslo je již nižší než 0,8. Znamená to v dohledné době zmírnění opatření? Imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky říká, že to zatím není možné. Podle něj není třeba podléhat přáním politiků a je třeba řídit se systémem PES. Řekl to během vysílání Českého rozhlasu Plus v pořádu Pro a proti.
Názory různých odborníků se ale liší. Například podle imunologa a terapeuta Jaroslava Svobody by se děti mohly vrátit do škol.
První návrat dětí do škol nastal tuto středu 18. listopadu, kdy se vrátili žáci prvních a druhých tříd základních škol.
Jaroslav Svoboda říká, že dočasné zastavení výuky dětí ve školách je obrovská sociální a kulturní ztráta. Děti se mohou často nakazit, ale velmi zřídka onemocní.
Imunolog Václav Hořejší se domnívá, že je nutné děti ve školách alespoň jednou týdně testovat. Jaroslav Svoboda to ale nepovažuje za nutné.
Podle Václava Hořejší by to umožnilo odhalit zdroj nákazy a rychle na něj reagovat, aby se zastavilo šíření.
Jaroslav Svoboda nevěří, že vakcína dokáže vyřešit všechny problémy s epidemií. Podle něj firmy, které nyní vakcínu poskytují, tvrdí, že vakcína nemá negativní účinky, ale zároveň není možné říci, jak dlouho bude vakcína fungovat.
Václav Hořejší má ale úplně jiný názor. Doufá, že na začátku roku 2021 bude možné očkovat lidi z rizikových skupin a že to výrazně sníží úmrtnost a hospitalizaci.
„Je to to světlo na konci tunelu, jediné racionální řešení této situace,“ řekl Václav Hořejší.
Oba imunologové se shodují, že nový systém PES je velmi dobrý a bude perfektně fungovat. Existují možná některé nevýhody tohoto systému, ale je lepší než to, co bylo dříve.
Psali jsme: Kabinet chce zrušit zavírání obchodů: Jan Blatný uvedl, jaká omezení zůstanou do Vánoc