V jednom z obchodních řetězců se prodávaly brambory za 1 korunu: zemědělci zuří

Obchody se poslední době předháněly, kdo přiláká více zákazníků. V jednom z nich se prodávaly extrémně levné brambory. I když se normální cena na tuto zeleninu pohybuje na úrovní 5-7 korun, v Kauflandu byla k dostání za 1,10 Kč. Zemědělci kvůli cenám zuří. Informuje o tom web idens.cz

Tak levné brambory byly ještě v sedmdesátých letech v době normalizace, kdy stály 1,60 Kč. A po roce 1990 ceny se začaly rapidně zvyšovat.

Supermarket / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V Kauflandu se sice prodávaly brambory II. jakosti, ale i tak tato skutečnost rozzuřila farmaře. Zemědělci totiž prodávají tuto zeleninu od 1 koruny za kilogram a běžně v akcích brambory můžete koupit za 1,7 až 2,5 koruny.

„Je to dáno přebytkem brambor v Evropě,“ uvedla mluvčí Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá s tím, že za to mohou uzavřené stravovací zařízení, které neprodávají hranolky. Podobná situace je prý i u ostatní zeleniny a masa. Jako příklad Dlouhá uvádí vepřové maso, které se nevyváží z Německa kvůli africkému moru prasat.

Supermarket / Ilustrační foto / Zdroj: idnes.cz

Další podnikatelé říkají, že v tomto roce farmáři zaznamenali velkou úrodu brambor, ale nemají zajištěný jejích odbyt. Navíc chybí sklady a oni nevědí, co dělat před blížící se zimou.

Pokud brambory nebudou správně uskladněny mohou se zkazit i za dva týdny. Proto farmáři hledají možnost, jak je prodat.

Supermarket / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Obchodní ředitel Družstva Bramko Aleš Schneiberg tvrdí, že cenová politika supermarketů je brutální a devastuje bramborářství.

V listopadu maloobchodní cena brambor byla kolem 12 Kč za kilogram. Prosincová data zatím statistický úřad nemá. Určitě ale zlevnily.

Supermarket / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V Kauflandu již prohlásili, že se jednalo o chybu a obyčejná cena brambor je 11,90 Kč. Obrovská sleva se tak objevila pouze na jedné prodejně. Řetězec rovněž dodal, že se snaží zemědělcům pomáhat a vždy si je váží, proto odmítají obvinění, že by deformovali trh.

PSALI JSME: DALŠÍ GOTTŮV OBRAZ BYL VYSTAVEN NA DRAŽBU: O JAKÝ OBRAZ SE JEDNA A JAKOU ČÁSTKU ZA NĚJ CHTĚJÍ OBDRŽET

PŘIPOMÍNÁME: REPRODUKČNÍ ČÍSLO MÁ HODNOTU 1,22: JAN BLATNÝ OZNÁMIL, ŽE SE MOŽNÁ ČESKO OPĚT VRÁTÍ DO 5. STUPNĚ

Share