„V období prázdnin a Vánoc se s těmito žádostmi setkáváme v lékárně několikrát do týdne“: Proč lékárny chtějí právo vydávat léky nouzově bez lékařského předpisu

V Česku v době koronaviru hodně lidi se do lékaři dostat nemohli, zatímco potřebovali léky, které se prodávají pouze s receptem. To jsou léky na snížení krevního tlaku nebo například hormonální antikoncepce, antibiotikum a další. Lékárníci se proto žaduji od ministerstva aby mohli osobně dávat léky bez receptu.

Zdroj: chytralekarna.cz

Kristýna Pilátová z lékárny ve středočeských Voticích popsala jak to má lékárna. Uvedla, že počet případů, když se člověk doje a řada prodej léku bez receptu během roku se mění.

Zdroj: youtube.com

„V období prázdnin a Vánoc se s těmito žádostmi setkáváme v lékárně několikrát do týdne,“ uvedla Pilátová a dodala, že mimo prázdniny se tak stává maximálně dvakrát do měsíce.

Zdroj: blesk.cz

V průběhu epidemii infekční nemoci COVID-19 se tyto situace opakují častěji. Jedním z důvodů může být to, že lékaři občas musí do karantény, zatímco na jaře mnoho z nich vůbec měli pozastaveno.

Zdroj: chytralekarna.cz

Předseda Mladých lékárníků Stanislav Gregor uvedl, že bez lékařského předpisu v lékárně vydávání léků je zakázáno. „Musíte buď poprosit jiného ošetřujícího lékaře, nebo zajít do nemocnice,“ řekl Gregor. Určitě jednou z možnosti je požádat eRecept, pokud je to možné.

Zdroj: chytralekarna.cz

Spolek Mladí lékárnici se proto podal žádost na ministerstvo zdravotnictví s návrhem aby mohli lékárníky vydávat léky i bez recepty, ale s určitými podmínky. Léky vypadat by mohli tu, které pacient užívá více než 6 měsíců, což dozví z lékového záznamu, kam se zaznamenávají předepsané léky pro určitého člověka.

Zdroj: chytralekarna.cz

Mluvčí ministerstva Kryštof Berka takovou možnost nevylučuje, zatím je nutné popsat určité podmínky a provést debatu. Předseda Mladých lékárníků přesvědčuje, že by se jednalo pouze o nouzovém výdeji a dodává, že mezi dvěma nouzovými výdeji by pacient musel opět se zastavit za doktorem pro případ, aby se pro léky nechodíval jenom do lékárny.

Share