“V souvislosti s jarní pandemií jsme stáli před rozhodnutím, zda obce vůbec oslovovat a zatěžovat je dalšími starostmi, nechtěli jsme ale přerušit tradici“: Morava vyvěsila vlajky jako připomenutí příchodu Cyrila a Metoděje

Morava se oděla do červeno-žluté přes 1550 radnic. Vlajku vyvěsilo v neděli moravskou jako připomenutí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863, řekla místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová.

Zdroj: idnes.cz

Podle ní organizace zvažovala, zda v době pandemie obce oslovovat, přesto oproti loňskému ročníku přibylo přes 30 nových. Mezi nimi je Kroměříž, na jižní Moravě pak například Kozojídky nebo Hrubá Vrbka na Hodonínsku.

Zdroj: idnes.cz

Letos se vyvěšuje moravská vlajka po jedenácté. Připomínají si příchod soluňských bratrů a věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří zemi přinesli vzdělání a víru.

Zdroj: novinky.cz

„V souvislosti s jarní pandemií jsme stáli před rozhodnutím, zda obce vůbec oslovovat a zatěžovat je dalšími starostmi, nechtěli jsme ale přerušit tradici. Přestože jsme byli připraveni na odmítnutí, získali jsme na seznam obcí řadu nováčků, přibližně 30 obcí. Proto jsou pro nás mimořádně cenné a jejich účasti si nesmírně vážíme,“ uvedla Holaňová.

Zdroj: idnes.cz

První místostarosta Ivančic Jaroslav Sojka vyvěsil moravskou vlajku na budovu radnice v Ivančicích na Brněnsku. Za iniciativou, při níž vlajku tradičně vyvěšují obce na jižní Moravě, stojí spolek Moravská národní obec.

Zdroj: idnes.cz

„Největším městem, které si letos s hrdostí připisujeme na seznam, je město významně spojené s historií Moravy, a to Kroměříž. Je to věhlasné město díky unikátním památkám jako Arcibiskupský zámek, Květná a Podzámecká zahrada, zapsaná od roku 1998 na prestižním seznamu světových památek UNESCO. Kroměříž patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice,“ řekla Holaňová.

Zdroj: zpravyzmoravy.cz

Přibyly i menší jihomoravské obce, například Ctidružice, Křidlůvky, Lukov a Vrbovec na Znojemsku. Z Čech přibyla třeba obec Květná v Pardubickém kraji. Z větších měst se tradičně přihlásila Břeclav, Vyškov, Znojmo, Blansko, Hodonín a od roku 2019 i Prostějov a Brno.

Share