„V Srbsku a v Černé Hoře je více než 50 pozitivních případů na 100.000 obyvatel“: po návratu bude třeba test, nebo karanténa

Ministerstvo zdravotnictví ČR přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Od pondělí 13. července češi musí z obou zemí absolvovat test na COVID-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

Zdroj: belnovosti.ru

Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech. Vyplývá to z informací, které dnes poskytlo ministerstvo zdravotnictví a zahraničí.

Zdroj: belnovosti.ru

Dosud byly obě balkánské země v takzvané zelené kategorii s nízkým rizikem nákazy, za poslední týden tam ale výrazně přibylo lidí nakažených koronavirem. „V Srbsku a v Černé Hoře došlo za poslední týden k vysokému nárůstu počtu nakažených, který nyní činí více než 50 pozitivních případů na 100.000 obyvatel,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Na seznamu červených zemí v rámci EU zůstává i nadále jen Švédsko. Ostatní evropské státy patří do skupiny zemí s nízkým stupněm rizika.

Zdroj: belnovosti.ru

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová řekla, že občané Srbska a Černé Hory mohou od příštího týdne přicestovat do České republiky mohou jen z jasně vyjmenovaných důvodů. Například kvůli práci, rodině, ze zdravotních důvodů nebo v naléhavých mimořádných situacích.

Zdroj: interus.si

Také po návratu ze Švédska je třeba podrobit se testu na COVID, nebo jít na dva týdny do karantény. Švédové ale mohou do Česka na rozdíl od Srbů a Černohorců přijíždět bez udání důvodu, tedy i jako turisté.

Zdroj: interus.si

Takzvaný semafor, který hodnotí míru rizika nákazy koronavirem v jednotlivých evropských zemích a na základě toho stanovuje pravidla pro cestu z nich do Česka, začala česká vláda uplatňovat v polovině června. Parametry a kritéria vycházejí z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi.

Share