Ve vládní sociální demokracii (ČSSD) krátce před volbami známých tváří ubývá

Před podzimními volbami opouštějí vládní sociální demokracii (ČSSD) výrazné tváře. Někdejší první místopředseda strany a bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola si založil nový vlastní politický projekt. Převlékl oblék i Vítězslav Jandá — bývalý ministr kultury a herec se přidal k hnutí ANO Andreje Babiše. Donedávna hejtman Plzeňského kraje také si kabát a přidal se k hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Hnutí ANO se zabývá problémy s krajskou buňkou v Brně. Premiér a šéf vládního hnutí Andrej Babiš navrhuje organizaci rozpustit a ustanovit znovu. A personální problémy hlásí také druhý koaliční partner, tedy Česká strana sociálně demokratická.

Zdroj: Český rozhlas

Politiky a voliče letos na podzim čekají ale nejdřív volby do krajských zastupitelstev a také senátní volby. A před volbami ČSSD opustily známé tváře. «Odcházejí lidé, kteří mají dojem, že ČSSD ztrácí budoucnost a není neformovatelná a svůj názor v současné sociální demokracii neprosadí,» míní politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.

Bývalý účastník ČSSD Jandák si pozastavil členství ve sociální demokracii už v roce 2017. Teď bude do Senátu kandidovat za hnutí Andreje Babiše ANO.

„Jdu jako nezávislý kandidát na kandidátce ANO, ale nevstupuji do něj. Pozastavil jsem členství v ČSSD v roce 2017, když jsem byl zvolený do Rady Českého rozhlasu a odešel jsem znechucen ze Sněmovny. Ale už delší dobu tam bylo drobné nedorozumění mezi mnou a vedením ČSSD a směrem, kam se strana ubírá. Členství už si neobnovím. S ANO jdu, protože mi to několikrát nabídli a já jsem řekl, proč ne,“ řekl Jandák letos na konci května.

S ČSSD se rozešel po 12 letech také bývalý státní zástupce Miroslav Antl. Chce zkusit podporu více stran.

Zdroj: Dan Materna, MAFRA

„Je mi z toho smutno. Když měla strana 35 procent, tak jsme všichni drželi pohromadě. Když má dnes čtyři a půl procenta, tak v tom všichni Honzu Hamáčka nechají. Je to otázka charakteru. Buď s tou značkou žiji, vyhrávám a umírám. Ale když se v polovině zápasu rozhodnu, že druhý poločas odehraji za soupeřící mužstvo, tak je to šílené,“ reagoval vlivný člen ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke.

„Opouští nás lidé, které ČSSD dostala do funkcí. Třeba pan Zimola nebo Foldyna. To je potřeba si zapamatovat,“ říká o tom Jana Maláčová. Situace s koronavirem podle ní ale ukázala, že ČSSD má pořád velký vliv v české politice.

„V těžkých časech se ukazuje, kdo je skutečný sociální demokrat,“ kritizuje Maláčová ty, kteří nyní odcházejí. „Ve straně zůstávají ti, kteří mají srdce skutečně nalevo,“ dodala místopředsedkyně.

Zdroj: ČTK/Deml Ondřej

Však strana ale nezaznamenává jen odchody. Několik bývalých členů totiž opět se vrálito do vládní sociální demokracii. Třeba Petr Kajnar ze severní Moravy a bývalá europoslankyně Olga Sehnalová na Zlínsku se vrátily do ČSSD a opět nosí oranžový dres.

Krajské volby se budou konat společně s prvním kolem senátních voleb 2. a 3. října. O týden později popřípadně by mělo konat druhé kolo.

Otázkou ale prý je, jestli je ČSSD skutečně ještě stále silný politický hráč.

Share