„Ventilátory leží stále připraveny v našem skladu a čekáme až si ministerstvo zdravotnictví řekne, kam ventilátory chce nebo nechce“: Proč ministerstvo dodnes nepřevzalo skoro 200 plicních ventilátorů

V půlce týdne nový ministr zdravotnictví Roman Prymula svátečně přejal padesát plicních ventilátorů CoroVent. Zatím necelých 200 zařízení podobného typy zůstávají už několik měsíců ležet ve skladních prostorech. Sto osmdesát dva ventilátory zakoupili pro stát občane.

Zdroj: video.aktualne.cz

Během jarní vlny epidemii vážné infekční nemoci COVID-19 občane České Republiky nashromáždili v internetové sbírce za pouhý jeden den čtrnáct milionů českých korun. Až osm tisíc lidi zůčastnilo internetovou akci, která by mohla pomoci mnoha spoluobčanům, které mají nebo budou mít vážný průběh koronavirového onemocněni.

Zdroj: czechcrunch.cz

Čtrnáct milionů korun stačilo na výrobu skoro 200. jednotek plicních ventilátorů CoroVent. CoroVent je český výrobek, který se začátkem šíření viru okamžitě vyvinuli české odborníky.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

V té době již bylo vidět jak nemoc putuje v Itálii a že tam je ostrý nedostatek plicních ventilátorů, a lékaři museli dle nějakých nařízení vybírat těch, komu bude pořízen ventilátor. Zatím ale panika odešla a na území republiky vir se šířil pomalu a v důsledku toho ventilátory zůstaly od dobu začátku pandemii ležet v skladových prostorech.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Před dvěma týdny ministr Roman Prymula uvedl, že počty nakažených a hospitalizovaných rostou a za kratší dobu může dostat k tomu, že v státu bude nedostatek lůžek s ventilátory.

Zdroj: czechcrunch.cz

Zato ve středu ministr svátečně přejal padesát plicních ventilátorů a popsal seznam nemocnic do kterých zařízeni budou nainstalované. Zatímco o plicní ventilátory od dobrovolníků, kteří nasbírali peníze, ministerstvo dodnes nájem nemá.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

„Ventilátory leží stále připraveny v našem skladu a čekáme až si ministerstvo zdravotnictví řekne, kam ventilátory chce nebo nechce,“ řekl Jiří Denner ze společnosti výrobce.

Share