Více než 40 firem oznámilo o hromadném propouštění: o práci mohou přijít tisíce lidí

Generální ředitelství Úřadu práce České republiky uvádí, že během září a října přistoupila k hromadnému propouštění 41 firma. Celkem o práci přijde 3 100 lidí. Dvě pětiny rušených míst jsou v Moravskoslezském kraji.

Zdroj: youtube.com

Mluvčí úřadu Kateřina Beránková řekla, že běžně k propuštění dochází až po několika měsících po oznámení a ne vždy je to stoprocentní. „Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele,” dodala.

Beránková tvrdí, že se úřad snaží zaměstnancům ihned najít novou práci, aby je ani nemusel evidovat. Ve zprávě se ale neuvádí, jaké zaměstnavatelé o propouštění oznámily.

Zdroj: youtube.com

Mluvči také řekla, že ve srovnání s říjnem v minulem roce jde o nárůst o 7 firem, které se rozhodly propouštět.

Hromadné propouštění předpokládá, že během 30 dnů o práci přijde minimálně 10 zaměstnanců na firmách s 20 až 100 pracovníky. Pro firmy se 101 až 300 pracovníky je to desetina a pro zaměstnavatele s více než 300 zaměstnanci je to minimálně 30 lidí.

Zdroj: youtube.com

Firmy dle zákona musí o hromadných propouštěních informovat odbory a rady zaměstnanců. Musí také uvést důvody a termíny.

Propouštět se v březnu rozhodla i Česká pošta. O práci může přijít až 1 500 zaměstnanců.

Během posledních měsíců se nezaměstnanost v Česku zvedla ze 3 % na 3,7 %.

PSALI JSME: JAN BLATNÝ ŘEKL, ŽE ČESKO BUDE MÍT VAKCÍNY PRO 16 MILIONŮ OBYVATEL: CHCE, ABY SE NAOČKOVALO KOLEM DVOU TŘETIN LIDÍ V REPUBLICE

PŘIPOMÍNÁME: ANDREJ BABIŠ NAVRHUJE PLOŠNÉ DOBROVOLNÉ A BEZPLATNÉ TESTOVÁNÍ PŘED VÁNOCEMI: MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ VYPRACUJE PLÁN TOHOTO TESTOVÁNÍ

Share