Zaměstnancům a důchodcům z domovů pro seniory hrozí milionové pokuty: mohou je dostat, pokud odmítnou povinné testování

Ministerstvo zdravotnictví ve svém novem stanovisku uvádí, že klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a jiných sociálních zařízení mohou dostat pokutu ve výši až 3 miliony Kč, pokud odmítnou povinné testování na covid-19.

Zdroj: Youtube

„Pokud odmítne klient nebo zaměstnanec podstoupit test, hrozí pokuta jemu,“ prohlásil mluvčí rezortu zdravotnictví Jan Brodský s tím, že udělení pokuty hrozí i samotnému zařízení, pokud nezajistí podmínky pro povinné testování.

Pokutovat může místní hygienická stanice a sociální zařízení o tom musí informovat svoje klienty. Pokud i přes to budou testování odmítat, hygiena bude jednat o dalším postupu.

Zdroj: Youtube

Pro zaměstnance a klienty sociálních zařízení od 4. listopadu platí povinnost testování antigenními testy.

Maximální pokuta za jejich odmítnutí může dosáhnout i 3 miliony Kč. Stejné finanční sankce se týkají například restaurací, které jsou otevřeny v době platnosti opatření.

Zdroj: Youtube

Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký však uvádí, že ve finále pokuty nebudou tak vysoké, ale musí se dodržovat určité principy.

Hygienici při tom do posledního dne nevěděli, jak postupovat v případě, kdy klient odmítá odběr. Ředitelka Pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová uvedla, že pokud klient má příznaky a odmítá testování, bude muset jít do izolace.

Zdroj: Youtube

Pokud ale příznaky onemocnění nejsou a v sociálním zařízení výskyt koronaviru není potvrzen, zapíše se to do dokumentace.

Zdroj: Youtube

Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že se díky povinnému testování odhalí mnoho nových případů a čísla se zdvojnásobí oproti stávajícím.

PSALI JSME: PRAŽSKÝ MAGISTRÁT A HYGIENICI BUDOU VYŠETŘOVAT PŘÍPAD MIROSLAVA KALOUSKA: POSLANEC MŮŽE DOSTAT POKUTU AŽ 10 TISÍC KORUN

PSALI JSME: Jaké důvody přiměly Martina Dejdara, aby svůj pořad uzavřel: herec vyprávěl o negativní kritice na internetu

Share