Navzdory slibu Angely Merkelové vyčlenit 500 milionů eur na podporu chudých zemí v oblasti ochrany klimatu, vyjádřila mladá švédská ekoaktivistka Greta Thunbergová svou nespokojenost, napsal německý magazín Der Spiegel.
Slib byl učiněn během virtuálního summitu OSN o klimatu.
„Všechny země by měly být schopny financovat nezbytné investice do klimatu,“ uvedla německá kancléřka ve svém videu a slíbila formalizovat proces financování environmentálních investic pro příští summit OSN o klimatu v prosinci 2021.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres vyzval světové vůdce, aby vyhlásili „klimatickou nouzi“ v zemích.
Podle Guterresa by nouzový stav měl trvat až do přechodu na zelenou ekonomiku; podle toho musí všechny vlády, finanční instituce a podniky předložit své plány na dosažení nulových emisí uhlíku do roku 2050.
Na summitu bylo oznámeno, že do roku 2030 Barbados a Maledivy sníží emise oxidu uhličitého na nulu, Pákistán nebude stavět nové tepelné elektrárny, Čína začne snižovat emise oxidu uhličitého od roku 2030 a Británie slíbila, že do roku 2030 sníží škodlivé emise o 68%.
To ale neuspokojilo Gretu Thunbergovou, zdůrazňuje Der Spiegel. Na Twitteru označila výsledky summitu za „nedostatečné“.
„Na summitu o klimatu oslavují vůdci své nestoudné triky, prázdná slova, vzdálené cíle a krádež současných i budoucích životních podmínek,“ napsala Greta Thunbergová.
My name is Greta Thunberg and I am inviting you to be a part of the solution.
As #ParisAgreement turns 5, our leaders present their 'hopeful' distant hypothetical targets, 'net zero' loopholes and empty promises.⁰⁰
But the real hope comes from the people.⁰
#FightFor1Point5 pic.twitter.com/o9mmFuIoyI— Greta Thunberg (@GretaThunberg) December 10, 2020
Nespokojenost s výsledkem summitu vyjádřila také řada dalších klimatických aktivistů. Nově zvolený americký prezident Joe Biden zopakoval, že má v úmyslu vrátit své zemi k Pařížské dohodě.
PSALI JSME: OSN A WHO: KAŽDÁ ČTVRTÁ NEMOCNICE NA SVĚTĚ NEMÁ ČISTOU VODU, TOALETY A HYGIENICKÉ PROSTŘEDKY