„Prázdná slova a vzdálené cíle“: Summit OSN o klimatu slíbil 500 milionů eur, ale Greta není spokojena

Navzdory slibu Angely Merkelové vyčlenit 500 milionů eur na podporu chudých zemí v oblasti ochrany klimatu, vyjádřila mladá švédská ekoaktivistka Greta Thunbergová svou nespokojenost, napsal německý magazín Der Spiegel.

Summit OSN/ Zdroj: YouTube

Slib byl učiněn během virtuálního summitu OSN o klimatu.

Summit OSN/ Zdroj: YouTube

„Všechny země by měly být schopny financovat nezbytné investice do klimatu,“ uvedla německá kancléřka ve svém videu a slíbila formalizovat proces financování environmentálních investic pro příští summit OSN o klimatu v prosinci 2021.

Klimatická krize/ ilustrační foto/Zdroj: YouTube

Generální tajemník OSN Antonio Guterres vyzval světové vůdce, aby vyhlásili „klimatickou nouzi“ v zemích.

Podle Guterresa by nouzový stav měl trvat až do přechodu na zelenou ekonomiku; podle toho musí všechny vlády, finanční instituce a podniky předložit své plány na dosažení nulových emisí uhlíku do roku 2050.

Klimatická krize/ ilustrační foto/Zdroj: YouTube

Na summitu bylo oznámeno, že do roku 2030 Barbados a Maledivy sníží emise oxidu uhličitého na nulu, Pákistán nebude stavět nové tepelné elektrárny, Čína začne snižovat emise oxidu uhličitého od roku 2030 a Británie slíbila, že do roku 2030 sníží škodlivé emise o 68%.

Greta Thunbergová/ Zdroj: YouTube

To ale neuspokojilo Gretu Thunbergovou, zdůrazňuje Der Spiegel. Na Twitteru označila výsledky summitu za „nedostatečné“.

Klimatická krize/ ilustrační foto/Zdroj: YouTube

„Na summitu o klimatu oslavují vůdci své nestoudné triky, prázdná slova, vzdálené cíle a krádež současných i budoucích životních podmínek,“ napsala Greta Thunbergová.

Nespokojenost s výsledkem summitu vyjádřila také řada dalších klimatických aktivistů. Nově zvolený americký prezident Joe Biden zopakoval, že má v úmyslu vrátit své zemi k Pařížské dohodě.

PSALI JSME: OSN A WHO: KAŽDÁ ČTVRTÁ NEMOCNICE NA SVĚTĚ NEMÁ ČISTOU VODU, TOALETY A HYGIENICKÉ PROSTŘEDKY

PŘIPOMÍNÁME: MIROSLAV KALOUSEK KRITIZUJE STÁTNÍ ROZPOČET NA ROK 2021: VELKÉ ZADLUŽENÍ, PROBLÉMEM NEJSOU JEDNORÁZOVÉ VÝPLATY POMOCI, ALE STRUKTURÁLNÍ VĚCI

Share