Jan Blatný řekl, kdy policisté budou tolerantní k lidem, kteří budou chodit do obchodu pozdě večer: obchody se připravily na nové omezení

Dnes se všechny obchody, které mohou fungovat, mohou uzavřít o 1 hodinu později, tedy ve 21 hodin. Zároveň dnes také vstoupilo v platnost omezení počtu nakupujících uvnitř obchodů. Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že policie bude nyní tolerantnější.

Vláda v pondělí oznámila, že obchody budou moci prodloužit pracovní den o 1 hodinu, tedy do 21 hodin. Zákaz nočního vycházení vstupuje v platnost také v devět hodin večer.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ukazuje se tedy, že lidé, kteří si koupili výrobky blízko uzavření obchodů se budou vrátit domů již v době zákazu nočního vycházení. Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že policisté budou v tomto případě tolerantnější.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Také v obchodech bude nyní monitorován počet kupujících, počet kupujících závisí na ploše obchodu. Povoleno 1 kupující na 15 metrů čtverečních.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

„Čísla se týkají zákazníků, nikoli zaměstnanců,“ řekl Jan Blatný. Pokud je obchod o rozloze 300 metrů čtverečních, pak tam může být současně 20 kupujících.

Ministr řekl, že hlavní riziko nákazy je v rodině a v práci, ale obchody každý den navštěvují miliony lidí, takže riziko je tam také dost velký. Proto má toto opatření smysl.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Různé obchody vymyslely různé strategie, jak to budou realizovat. Ale nebyl to snadný úkol, protože to bylo nutné vyřešit za jeden den.

Například Billa nebo Penny Market omezí počet nákupních vozíků a člověk bude moci dovnitř obchodu vstoupit pouze s vozíkem.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

V Tescu se počítá s počtem kupujících pomocí videokamer a pokladen. V malých obchodech budou zákazníci chodit do obchodu pouze po jednom.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Někteří zástupci obchodních řetězců tvrdí, že takové opatření by mohlo omezit počet nákupů, a snížit tak obchodní obrat. Podle nich to sníží příjmy prodejců a může způsobit paniku nebo chaos mezi nakupujícími.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Toto opatření bylo zavedeno podle nového protipandemického systému PES. Aby se počet nakupujících na 15 metrech čtverečních zvýšil z 1 na 2, je nutné, aby riziko nakazy v Česku kleslo z 5. stupně na druhý.

Vláda také povolila otevření salonů pro psy a kočky. Kadeřnické salonky zatím zůstávají zavřené.

PSALI JSME: SALONY PRO PSY A KOČKY SE MOHOU ZAČÍT OTEVÍRAT, ALE NA KADEŘNICTVÍ JE JEŠTĚ BRZY: KAREL HAVLÍČEK VYSVĚTLIL, PROČ BYLO TAKOVÉ ROZHODNUTÍ UČINĚNO

PŘIPOMÍNÁME: PŘEDSEDA LIDOVCŮ JUREČKA VYFOTIL VLASTNÍ PORUŠENÍ PROTIEPIDEMICKÝCH OPATŘENÍ: SCHYTAL ZA TO KRITIKU OD VEŘEJNOSTI

Share