„Jsem z toho vykolejený“: Do Sněmovny dorazil prezident Miloš Zeman, který tímto způsobem chce podpořit návrh státního rozpočtu s obrovským schodkem

Do Sněmovny dorazil prezident Miloš Zeman, který tímto způsobem chce podpořit návrh státního rozpočtu. Ten má však obrovský schodek ve výši 320 miliard korun. Hlava státu tvrdí, že ho deficit vykolejil, ale může za něj epidemie koronaviru.

„Přišlo něco, co jsme asi nikdo nečekali,“ řekl před poslanci Zeman.

Mimo jiné Zeman vyslovil podporu tzv. rouškovnému, které vláda chce rozdat lidem ,kteří pobírají důchod.

Zdroj: Youtube

Dalším bodem, ke kterému se prezident vyjádřil jsou sazby daně z příjmů po zrušení superhrubé mzdy. Nepřímo podpořil návrh premiéra Andreje Babiše, který navrhuje dvě sazby 15 a 23 procenta.

Pro rozpočet to bude znamenat výpadek přibližně 90 miliard korun ročně. „Vidím rozumný kompromis, že snížení daně z příjmu bude časově omezeno dvěma lety,“ prohlásil Zeman.

Zdroj: Youtube

Následně prezident dodal, že rozpočet může získat dalších 380 miliard korun, pokud se zruší různé daňové výjimky.

Ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že je připravená na rekordní schodek ve státní kase a dodal, že by bylo horší, kdyby musela nechat lidi bez finančních prostředků. Proto dle slov Schillerové vláda napumpovala do ekonomiky více než 220 miliard korun během epidemie.

Zdroj: Youtube

Zatím poslanci hlasují o základní údaje návrhu. Ty počítají s příjmy ve výši 1 488 miliard korun a výdaji 1 808 miliard. V návrhu nejsou ale zahrnuté ztráty po zrušení superhrubé mzdy.

Návrh rozpočtu zkritizoval šéf ODS Petr Fiala, který tvrdí, že se rozpočet začal rozpadat ještě před pandemií. Dle politika vláda postupuje ve stylu „po nás potopa“.

Zdroj: Youtube

„Jak vůbec máme komentovat rozpočet, který je zcela mimo ekonomickou realitu a vláda to dobře ví,“ prohlásil další opoziční politik Miroslav Kalousek a navrhl, aby vláda přizpůsobila rozpočet k reálné ekonomické situaci.

Rozpočet se deficitem 320 miliard Kč jsou ochotní podpořit komunisté, ale chtějí, aby následně byly schváleny jejích pozměňovací návrhy, které podají.

Zdroj: Youtube

KSČM totiž chce vzít armádě 10 miliard korun, což odmítl premiér Andrej Babiš a prohlásil, že si je armáda zaslouží, protože vždy pomáhá v krizových situacích. Pokud se vláda s komunisty neshodne, bude muset hledat hlasy u jiných stran.

Zdroj: Gettyimages

PSALI JSME: PRIMÁTOR HŘIB UVEDL, JAK BUDOU PROBÍHAT SLAVNOSTI 17. LISTOPADU: MINISTR BLATNÝ PROSÍ LIDI ZŮSTAT DOMA

PŘIPOMÍNÁME: ANDREJ BABIŠ VYJÁDŘIL POZITIVNÍ PŘEDPOKLADY: POKUD BUDE SITUACE NORMÁLNÍ, BRZY PŮJDOU DĚTI DO ŠKOL

Psali jsme: Hanka Křížková onemocněla virem: zpěvačka prozradila, s jakými problémy se v době nemoci potýkala

Share