Ještě to není konec: Ladislav Dušek předpokládá, že začátkem příštího roku by mohla být třetí vlna koronaviru

Zima je období respiračních onemocnění, zejména leden a únor. Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek předpokládá, že v prvních dvou měsících příštího roku bude muset naše země opět bojovat proti návratu epidemie koronaviru. Řekl to v České televizi.

Ladislav Dušek uvedl, že již v dohledné době by se mohl stabilizovat počet nových případů nákazy koronavirem. Maximální počet nakažených za jediný den v minulém týdnu byl 6 470 lidí.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Podle něj by za dva týdny mohla chytrá karanténa a systém trasování kontaktů fungovat se stoprocentní účinností, tedy zachytit všechny nové případy výskytu nákazy.

Dodal, že epidemie nikam nezmizí, znamená to pouze snížení počtu nakažených, ale ne konečné vítězství. Proto bude zimní období dost obtížné.

„Jdeme do období vrcholu všech respiračních onemocnění, v lednu či únoru budeme stále bojovat s návraty, ale musíme udělat vše, aby nebyly nekontrolované,“ řekl Ladislav Dušek.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Světová zdravotnická organizace už na začátku roku 2021 varovala evropské země před třetí vlnou koronaviru.

Zástupci WHO vysvětlili, že takové problémy během druhé vlny v zemích Evropy existují zejména kvůli tomu, že v létě nebyl vybudován dostatečný počet zdravotnické infrastruktury.

Proto je potřeba vybudovat potřebnou infrastrukturu, aby nebyla třetí vlna.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý také řekl, že za pár dní už budou moci nemocnice začít s obnovou odkladné péči.

Zároveň by ale všechny nemocnice měly být připraveny na případný nárůst počtu pacientů s koronavirem. Nyní je ale nutné poskytovat zdravotní péči i lidem, kteří mají jiné zdravotní problémy.

Ladislav Dušek hovořil také o zveřejnění statistik spojených s koronavirem. Podle něj musí být data zveřejněna alespoň po třech dnech, aby byla tato data přesná, jinak by mohlo dojít k chybám.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Právě proto nyní může dojít k určité korekci dříve zveřejněných dat. Ale to je jen jeho názor, rozhodovat bude ministerstvo zdravotnictví.

Ladislav Dušek se minulý týden stal středem pozornosti poté, co řekl, že by rád „vysílání čísla o mortalitě vypnul”. V neděli vysvětlil, co chtěl říct trochu jinak.

Řekl, že statistiky úmrtnosti by měly být v každém případě zveřejněny na všech typech onemocnění, ale aby byly všechny tyto údaje ve statistikách potvrzeny.

PSALI JSME: ROZPOR MEZI ČT A MILOŠEM ZEMANEM: PROČ HLAVA STÁTU POVAŽUJE ČT ZA NEDŮVĚRYHODNOU

PŘIPOMINAME: NEJLEPŠÍ HERECKÉ VÝKONY DVACÁTÉHO STOLETÍ: LEGENDÁRNÍMU SERIÁLU CHALUPÁŘI JE 45 LET

Share