Jan Blatný chce navrhnout opakované testování: znovu mohou být testovány rizikové skupiny a například pedagogové

Ministr zdravotnictví Jan Blatný chce trochu změnit strategii testování a navrhnout opětovné testování pro některé skupiny lidí. Také podle něj by stát mohl pomoci s testováním některým firmám, které na vlastní náklady často testují své zaměstnance. Uvedl to v pořadu Partie na CNN Prima News.

Mezi skupiny, které by se daly testovat, jmenoval ministr zdravotnictví pedagogy. Zatím se ale žádné kroky nechystají, bude se o tom jednat ve středu.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ministerstvo nyní předpokládá dvě možné varianty. První možností je, že učitelé budou považováni za rizikovou skupinu.

Druhou možností je otestovat určitou část pracovníků ve školství v různých oborech. Pokud bude zjištěn vysoký počet nakažených mezi pracovníky v určité oblasti, budou testováni všichni pracovníci, nebo velká část z nich.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Jan Blatný také uvedl, že testování nebude povinné. Vysvětlil také, že každý měsíc na testování stát vynaloží 2 až 3 miliardy korun, to jsou obrovské peníze, takže je třeba je řídit rozumně.

Ministerstvo proto plánuje aktualizovat strategii testování. Podle něj je nyní třeba věnovat více prostředků a úsilí rizikovým skupinám.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Jan Blatný plánuje změny strategie projednat s předsedou vlády Andrejem Babišem v pondělí. Ministr navrhujeopakované testovaní některých skupin lidí.

„Záměr je takový, žeby měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy, které jsou daleko levnější,“ řekl Jan Blatný.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Pro zjištění výsledeku antigenniho testu je třeba počkat pouze 15 minut. Tyto testy jsou méně spolehlivé, ale jsou výrazně levnější.

Kromě toho chce ministr zdravotnictví navrhnout, abystát pomohl těm firmám, které samy často testují své pracovníky.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Také strategie očkování je již připravena, nyní je v připomínkovém řízení. Vakcína bude poskytnuta především rizikovým skupinám a pracovníkům, jako jsou zdravotníci, hasiči, policisté a podobně.

Poté může být vakcína dostupná pro většinu občanů, ale nikdo nebude nutit k očkování. Mezi obyvatelstvem je dostatečný počet lidí, kteří nechtějí být očkováni.

PSALI JSME: VZTAH S MICHAELEM DOUGLASEM: JAK ŽILA IVANA GOTTOVÁ PŘED SVÝM OSUDOVÝM MUŽEM

PŘIPOMINAME: “DLOUHO JSEM PŮSOBILA JAKO KLUK”: ERIKA STÁRKOVÁ PROZRADILA O SVÉ VÁŽNĚ NEMOCI

Share