Vláda řekla, že nemůže 16. listopadu vyhlásit den volna: Jaroslav Flegr se vyjádřil k tomu a navrhl nečekané řešení

Premiér Andrej Babiš vysvětlil, že vláda nemůže 16. listopadu vyhlásit den volna jen proto, že to navrhly odbory. Toto rozhodnutí by mělo být založeno na nějakém zákoně, ale nikde není stanovena taková norma. Ale někteří odborníci již vyjádřili svůj názor, jak to může být provedeno. Vyjádřil se k tomu i evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Expert na pracovní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jakub Tomšej řekl, že je potřeba co nejrychleji navrhnout změnu zákona. O tom řekl pro CNN Prima News.

JUDr. Jakub Tomšej / Zdroj: YouTube

To znamená, že zákon by měl stanovit právo pro vládu vyhlásit den volna ve všední den. K takovému rozhodnutí ale zatím není žádný zákonný důvod.

Zdroj: YouTube

Pro změnu zákona je ale nutné, aby pro to hlasovali poslanci. Pokud by to tedy vláda chtěla realizovat, tak ještě není jisté, zda se to podaří, nebo ne.

Před několika dny odbory navrhli vyhlásit den volna v pondělí 16. listopadu a v pátek 13. listopadu. Tedy pět dní volna v kuse, což by výrazně snížilo počet kontaktů mezi lidmi.

Zdroj: YouTube

Předseda vlády Andrej Babiš ale reagoval, že kabinet takové pravomoci nemá. Podle něj k tomu musí být předepsána potřebná norma v zákoně.

Zdroj: YouTube

Ministr zdravotnictví Jan Blatný lidem doporučil, aby si ti, kteří mají možnost, vzali dovolenou v pondělí 16. listopadu a odjeli na chalupu. Podle něj by to bylo jedno z řešení.

Zdroj: YouTube

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula předpokládá, že v době nouzového stavu má vláda takovou možnost. Řekl to pro CNN Prima News.

Zdroj: YouTube

Pokud podle něj vláda mohla zavřít školy, obchody a mnoho dalších podniků, mohla by udělat i to.

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr navrhl trochu nečekané řešení.

Podle něj by bylo možné vyhlásit stávku. Napsal to na svém Facebooku.

Zdroj: YouTube

Jakub Tomšej říká, že vyhlásit stávku prostě nepůjde, protože zákon také stanovuje podmínky pro vyhlášení stávky.

Zdroj: YouTube

„Stávka je institut, který do téhle situace vůbec nepatří,“ řekl Jakub Tomšej. Pokud by ministři chtěli, mohli by podle něj novelu zákona schválit ještě tento týden.

PSALI JSME: BÝVALÝ PRONAJÍMATEL PŘEDPOKLÁDÁ, ŽE SE DOMINIKA GOTTOVÁ UŽ DO ČESKA NEVRÁTÍ: „KDYŽ JSOU OD SEBE, TOUŽÍ PO SOBĚ,“ VYSVĚTLIL DŮVOD JEJÍ TOUHY ZŮSTAT VE FINSKU

PŘIPOMÍNÁME: JAK PŘIPRAVIT PERFEKTNÍ KŘUPAVÉ HRANOLKY BEZ SMAŽENÍ: TAJEMSTVÍ ŠÉFKUCHAŘE

Share