Důchodová reforma, kterou představila Maláčová, má pro živnostníky nepříjemný bod: budou muset platit vyšší odvody

Asi každá pozitivní věc má i něco negativního. V pátek představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová společně s předsedkyní důchodové komise Danuší Nerudovou návrh důchodové reformy. Ale v je tam jedna nepříliš příjemná věc pro živnostníky. Podle této reformy budou muset OSVČ platit vyšší odvody. O důchodové reformě zatím vláda nerozhodla.

V návrhu reformy je napsáno, že u OSVČ by pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti mělo činit nejméně 75 % daňového základu.

Jana Maláčová / Zdroj: YouTube

Nyní je tento ukazatel 50 procent. To je minimum, ale může být i více a to určuje sama osoba samostatně výdělečně činná.

Nyní OSVČ odvádí důchod ve výši nejméně 2 544 korun měsíčně. Pokud bude reforma přijata, tento ukazatel se zvýší na 3 816 korun.

Danuše Nerudová / Zdroj: YouTube

Ale i kdyby tato reforma byla přijata, pak tyto změny pro živnostníky vstoupí v platnost v roce 2023. Samotná reforma by mohla začít fungovat od roku 2022.

Podle návrhu reformy bude mít každý člověk, který pracoval 25 let, nárok na minimální důchod ve výši 10 tisíc korun. Důchodový systém by vycházel ze dvou pilířů.

Jana Maláčová / Zdroj: YouTube

Nultý pilíř by byl výplata základních důchodů. První pilíř by byl výplatou zásluhových částí důchodů za odpracované roky a také za vychované děti.

Politici a ekonomové diskutují o tématu důchodové reformy už více než 20 let, a to již od devadesátých let.

Jana Maláčová / Zdroj: YouTube

Nyní se asi všechny strany shodují, že by se důchodová reforma měla uskutečnit. Dlouho se ale politici nemohli dohodnout mezi sebou, takže jediné, co se dělo, bylo zvýšení důchodového věku.

PSALI JSME: MINISTR HAVLÍČEK UVEDL, PROČ NEGATIVNÍ TEST NESTAČÍ PRO UBYTOVÁNÍ V HOTELU: ZDŮRAZNIL, ŽE VLÁDA NEPOSTUPUJE NAHODILE

PŘIPOMÍNÁME: IVAN BARTOŠ BUDE LÍDREM KOALICE ČESKÉ STRANY PIRÁTŮ A HNUTÍ STAN: BUĎ SPOLU BUDOU VE VLÁDĚ, NEBO SPOLEČNĚ V OPOZICI

Share