Dušek odmítá optimismus: musíme vydržet v přísném režimu ještě týden až 14 dní

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že na základě vývoje koronavirové epidemie Česko bude muset vydržet v přísném režimu ještě 7 až 14 dní.

Zdroj: Youtube

Statistik dodal, že nevidí důvod pro optimismus na rozdíl od politiků, protože všechna aktuální čísla neustále sleduje. Jako pozitiva ale označil pokles nově diagnostikovaných pacientů z celkového počtu testu a nižší reprodukční číslo.

Dušek se však obává, že pokles nemusí být dostatečně rychlý a pouze teď se projevuje účinek opatření, která byla schválená ve druhé polovině října.

Zdroj: Gettyimages

Jako základ pro zvládnutí situace vidí pokles čísla R pod hodnotu 1. Proto musíme dál dodržovat opatření a dat stranou optimismus.

Dle Ladislava Duška je také důležité sledovat počty hospitalizovaných pacientů, kterých je nyní přes 8 tisíc. Jejich počty neklesají, a to znamená, že nemocnice čelí velkému tlaku.

Zdroj: Youtube

Navíc se čím dál častěji koronavirus vyskytuje u osob ve věku nad 65 let. Ti s velkou pravděpodobností potřebují lékařskou péči, a proto se očekává, že nárůst bude pokračovat dál.

Dle odborníka tlak začne klesat, když dostaneme reprodukční číslo pod jedničku. Se zpožděním by se to mělo projevit na počtu hospitalizovaných.

Zdroj: Youtube

V tomto režimu proto budeme muset vydržet 7 až 14 dnů. „Ale je to pouze názor člověka, který analyzuje data, měla byste se na to ptát epidemiologů,“ řekl Dušek.

Zdroj: Youtube

Šéf ÚZIS prohlásil, že sledování reprodukčního čísla je důležitým faktorem, protože nám ukazuje potenciál šíření viru.

PSALI JSME: „JÁ NEVÍM 0,8, CO VÁM TO ŘÍKÁ. 0,8 Z ČEHO, Z KOLIKA“: BABIŠ SE CHCE ŘÍDIT DENNÍMI POČTY NAKAŽENÝCH A DOMNÍVÁ SE, ŽE REPRODUKČNÍ ČÍSLO LIDEM NIC NEŘÍKÁ

Připomínáme:Počet nemocných lidí dramaticky vzrostl v Česku: Jan Blantý řekl, jak se bude vyvíjet situace s „virem“ pro Čechy

Share