Francie: více než polovina muslimů mladších 25 let věří, že právo šaría je důležitější než právo země

Podle průzkumu Institutu veřejného mínění více než polovina francouzských muslimů mladších 25 let (57 %) věří, že právo šaría je důležitější než Francouzské zákony. Ve srovnání s rokem 2016 toto číslo vzrostlo o 10 %. Zároveň je mezi katolíky procento těch, pro něž jsou náboženské normy důležitější než zákony státu, pouze 15 %.

 

Zdroj: youtube.com

 

Dvě třetiny muslimské francouzštiny navíc považují za nepřijatelné, aby učitel ukazoval studentům karikatury náboženských osobností. 80 % katolíků se k demonstraci takových kreseb staví pozitivně.

 

Zdroj: youtube.com

 

Katolíci a muslimové se rovněž drží zcela opačných názorů na nošení náboženského oděvu. Nezáleží na tom, zda mluvíme o rodičích doprovázejících školáky na exkurzi, studentech vysokých škol, pracovníky soukromého sektoru nebo vládních úřednících, muslimové obecně podporují nošení náboženských pomůcek (75 %, 70 %, 69 % a 63 %). Je několikanásobně méně katolíků, kteří sdílejí tuto pozici – 18 %, 18 %, 19 % a 15 %. Ateisté (27 %, 23 %, 22 % a 18 %) se drží přibližně stejné pozice.

 

Zdroj: youtube.com

 

A co speciální „dámské“ hodiny pro veřejné koupaliště? 81 % muslimů tento návrh schvaluje, mezi katolíky je to pouze 16 %, mezi ateisty – 24 %.

„Někteří dnes mají sklon označovat islamistické teroristy jako „osamělé vlky“, fundamentalisty, jejichž doslovná a radikální vize Koránu vůbec neodráží muslimy. Ukazuje se však, že významná část muslimské mládeže sdílí s islamisty myšlenku, že předpisy jejich náboženství by měly být důležitější než francouzská legislativa,“ říká François Kraus, ředitel oddílu politiky ze zpravodajství Ifop.

Průzkum také ukázal, že procento lidí s negativním přístupem k sekulárním hodnotám je u mladých lidí vyšší bez ohledu na jejich náboženství. Pouze 58 % respondentů mladších 25 let podpořilo právo učitelů na hodiny svobody slova předvádět karikatury na náboženská témata. U lidí starších 35 let je toto číslo 79 %.

 

Zdroj: youtube.com

 

Více než polovina respondentů (53 %) mladších 25 let rovněž hovořila ve prospěch rodičů, kteří mají právo nosit náboženské atributy během školních výletů. A pouze 19 % osob starších 35 let má stejné názory.

 

PSALI JSME: MACRON ŘEKL, ŽE CHÁPE A RESPEKTUJE POCITY MUSLIMŮ PO OBJEVENÍ KARIKATUR PROROKA MOHAMEDA

PŘIPOMÍNÁME: TURECKÝ PREZIDENT VZKÁZAL MACRONOVI, ABY SE NECHAL PSYCHIATRICKY VYŠETŘIT: EU JIŽ NA TO ZAREAGOVALA

 

Share