Jaké obavy ohledně Vánoc má český vědec z Oxfordské univerzity, který podílel na tvorbě protiepidemického systému

Český vědec Jan Kulveit, který pracuje v Oxfordské univerzitě, je jistý, že se letošní Vánoce nebudou jako vždy. O tom informuje portál seznamzpravy.cz na svých webových stránkách.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

Odborník Jan Kulveit z Oxfordské univerzity uvedl, že letos musíme změnit svůj styl oslavy Vánoc. Uvedl, že v prosinci však se situace zlepší, ale zároveň nepřispívá tomu, aby si obyvatele mohli dovolit velké oslavy.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

V rozhovoru expert, který se věnuje modelování pandemií a globálních rizik, upozorňuje, že se v dnešní době infekční nemoc covid-19 je nejčastější příčinou smrti. Počet obětí je koneckonců větší. Než na rakovinu.

Čeští ministři již obyvatelům řekli, že pokud se protiepidemický systém PES klesne na trojku, tak se otevřou všechny podniky najednou: stravovací zařízeni, obchodní domy a jiné provozovny.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

Zatím odborník z Oxfordské univerzity varuje, že se pokud děje k otevíraní všech podniků, tak vše bude zaležet na tom, jak budou nakupující zodpovědní. A to se bude vztahovat nejen k nakupování vánočních dárků, ale i k případném posezeni v restauraci či kavárně.

Určitě bude klíčovým i to, jak budou Češi postupovat během návštěv příbuzných a kamarádů během svátku.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

“Pokud bude mít virus dost příležitostí se šířit a my mu v tom kolektivně nebudeme dostatečně bránit, tak se prostě bude šířit, to šíření se zase zrychlí na nějakou mnohem horší úroveň,“ dodal Kulveit.

ČTĚTE TAKÉ: EPIDEMIOLOG SMEJKAL TVRDÍ, ŽE O ÚČINNOSTI OPATŘENÍ ROZHODNOU VÁNOCE: VARUJE VŠAK PŘED USPĚCHANÝM ROZVOLŇOVÁNÍM

PSALI JSME: PRYMULA MÁ OBAVY, ŽE SI VÁNOCE NEUŽIJEME TAK, JAK JSME BYLI ZVYKLÍ: MŮŽE ZA TO ÚDAJNĚ RYCHLE ROZVOLŇOVÁNÍ

Share