Ministr Blatný avizoval možný návrat do čtvrtého stupně systému PES: výjimky dostanou obchody a lyžaři

Ministr zdravotnictví Jan Blatný tvrdí, že se Česko znovu dostává do složité situace, kdy stále více seniorů jsou nakažení koronavirem. Nákaza také trápí zdravotnický personál. V pondělí navrhne přechod Česka do 4. stupně v protiepidemickém systému. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Podle šéfa zdravotnictví během jednání vlády, které proběhne v pondělí bude navrhovat návrat do 4. stupně. Pro Česko to bude znamenat zavedení některých omezení, ale ministerstvo připravuje změny.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Týkat se budou provozu malých obchodů, které by mohly fungovat dal společně s velkými prodejnami. Omezení se bude týkat pouze počtu zákazníků na metry čtvereční.

Ministerstvo také nechce omezovat návštěvy v sociálních zařízeních. Rovněž se chystá výjimka pro skiareály. Lanovky a vleky by měly možnost být v provozu, ale omezilo by se ubytování v těchto místech.

Jan Blatný a Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

V případě schválení tohoto návrhu, nová opatření začnou platit podle Blatného nejdříve v druhé polovině příštího týdne.

Dle uvedených informací se reprodukční číslo nyní pohybuje na úrovní 1,1 až 1,2 a koronavirus znovu posiluje. Kvůli komunitnímu šíření nákazy přibývá nemocných seniorů. Aktuálně se s nemocí potýká téměř 900 lékařů a přibližně 2 300 sestřiček.

Kornavirus v Česku / Zdroj: gettyimages.com

Rizikové skóre již několik dní odpovídá čtvrtému stupni a situace se zatím nezlepšuje. To je důvod, proč ministerstvo zdravotnictví chce sáhnout ke zpřísňování.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Ve čtvrtém stupni se vrátí zákaz nočního vycházení a omezení shromažďování. Obchody a restaurace by se také měly uzavřít. Blatný ovšem chce nechat obchody otevřené.

PSALI JSME: LADISLAV DUŠEK VARUJE, ŽE MŮŽE ZAČÍT TREND RYCHLÉHO NÁRŮSTU POČTU NÁKAZ: ČESKO JE NYNÍ V BODU ZLOMU

PŘIPOMÍNÁME: MINISTR HAVLÍČEK TVRDÍ, ŽE PROVOZOVATELE HOSPOD KOMPLIKUJÍ SITUACI: NĚKTEŘÍ SE OBÁVAJÍ, ŽE TO MŮŽE VÉST K DALŠÍMU ZPŘÍSŇOVÁNÍ

Share