Nejoblíbenějším prezidentem nezávislého Česka je Václav Havel: výsledky sociologického průzkumu z letošního podzimu

Mnozí Češi tvrdí, že nejlepším prezidentem nezávislé České republiky po roce 1989 byl Václav Havel. Agentura STEM/MARK provedla sociologický průzkum a více než polovina dotázaných označila prvního českého prezidenta za nejlepšího prezidenta. Výsledky byly zveřejněny v pondělí. Průzkumu se zúčastnilo 815 lidí.

58 procent dotázaných občanů uvedlo, že považují za nejlepšího prezidenta nezávislé České republiky Václava Havla.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Dalších 13 procent dotázaných si myslí, že by v tomto seznamu musel obsadit druhé místo. Zbylých 13 procent si myslí, že Václav Havel byl nejhorším prezidentem po roce 1989.

To znamená, že Václav Havel si podle tohoto sociologického průzkumu stále drží první místo mezi českými prezidenty. Mnozí Češi na něj reagují mnohem lépe než na následující dva prezidenty.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Zařadil se na první místo téměř u všech socioekonomických skupin. Zajímavé je, že asi 20 procent voličů současného českého prezidenta Miloše Zemana uvedlo, že pro ně byl nejlepší Václav Havel.

Většina občanů se také shodla, že druhý český prezident Václav Klaus je mezi třemi prezidenty na druhém místě. Bylo jich 53 procent.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

13 procent občanů ho považuje za nejlepšího prezidenta a 12 procent ho označilo za nejhoršího prezidenta.

Agentura STEM/MARK také upozorňuje, že Václava Klause relativně rovnoměrně podporují lidé ze všech sociodemografických skupin.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Miloš Zeman se ale v tomto sociologickém průzkumu umístil na třetím místě, takže ho většina dotázaných považuje za nejhoršího prezidenta. Těch lidí, kteří si to myslí, bylo 52 procent.

16 procent dotázaných občanů považuje Miloše Zemana za nejlepší hlavu státu po roce 1989. Dalších 12 procent lidí mu dává druhé místo.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Autoři průzkumu říkaji, že v meziročním srovnání se u současného prezidenta snížil počet příznivců, kteří ho považovali za nejlepšího, zejména u skupiny lidí nad 60 let.

Miloše Zemana podporovali především lidé levicových politických názorů. Za nejlepšího prezidenta ho považuje také část voličů ANO, SPD a KSČM.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Také Miloše Zemana podporují lidé, kteří považují funkci prezidenta v Česku za důležitou a domnívají se, že jeho pravomoci je nutné rozšířit.

PSALI JSME: EVA HOLUBOVÁ SE VYJÁDŘÍLA K POMLUVAM O JEJI ABSENCI V SERIÁLU SLUNEČNÁ: „NIKDY JSEM Z NÍ NEODEŠLA, ANI NECHTĚLA ODEJÍT“

PŘIPOMÍNÁME: STÁTNÍ SVÁTEK 17. LISTOPADU: CO BUDE FUNGOVAT V TENTO DEN A ZDA BUDOU OTEVŘENY OBCHODY

Share