Opozice připravila alternativu pro vládní protiepidemický systém PES: pomůže malým podnikatelům a nepotřebuje nouzový stav ve všech případech

Opozice se rozhodla připravit vlastní verzi protiepidemického systému PES. K expertnímu týmu se přidali TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Pro nižší úrovně by podle nich nebyl potřeba nouzový stav.

Nový systém představil na tiskové konferenci Dominik Feri a opozice svůj návrh chce prezentovat i ministru zdravotnictví Janu Blatnému. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Zdroj: youtube.com

PES, který připravilo ministerstvo vyžaduje ve všech úrovních nouzový stav. Opozice ve svém návrhu předpokládá nultý stupeň, pro který stav nouze nebude potřeba. Týká se to i prvního, druhého a částečně třetího pásma. Pokud v něm bude dvě třetiny krajů a více, bude potřeba ho zavést i ve třetím pásmu.

To by podle poslance Feriho umožnilo krajským hygienikům zavádět regionální opatření na základe zákona o ochraně veřejného zdraví místo celostátních, které se řídí krizovým zákonem.

Zdroj: youtube.com

Politik také zdůraznil, že systém nediskriminuje malé obchody, které v současném systému ve vyšších stupních nemohou být otevřené společně se supermarkety. Rovněž opoziční návrh předpokládá přechodové stupně v případě, kdy by rizikové skóre bylo na hraně.

Podobná situace je aktuálně v Česku, kdy rizikové skóre už několik dní odpovídá čtvrtému stupni, ale vláda zatím přechod neplánuje, i když by to podle PES měla zvážit. Naopak kabinet sáhl po zpřísnění některých opatření ve třetím pásmu a došlo k omezení provozní doby stravovacích zařízení.

Zdroj: youtube.com

Opozice se také zajímá o scénář plošného očkování. Poslanec ODS Martin Baxa chce vědět, jak bude vláda organizovat logistiku, harmonogram a komunikaci. Kabinet již oznámil, že Česko má objednanou vakcínu pro téměř 7 milionů lidí.

Podle rozhodnutí vlády očkování bude bezplatné a dobrovolné. Baxa však míní, že strategie není dostatečně propracovaná.

Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: JAROSLAV FLEGR SI MYSLÍ, ŽE VLÁDA OPATŘENÍ ROZVOLNILA PŘÍLIŠ BRZY: PODLE NĚJ JE NUTNÉ ZPŘÍSNIT OPATŘENÍ TEĎ, JINAK ZA TÝDEN BUDE VÝRAZNĚ HŮŘ

PŘIPOMÍNÁME: METEOROLOGOVÉ ŘEKLI, JAKÉ POČASÍ BUDE V NADCHÁZEJÍCÍCH DNECH: V ČESKU SE BUDE DO KONCE TÝDNE POSTUPNĚ OCHLAZOVAT, MÍSTY MŮŽE VZNIKNOUT LEDOVKA

Share