Pavel Bělobrádek navrhuje zvýšit daň na loterie na 55 procent: loterijní firmy varují před negativními dopady

Poslanec KDU-ČSL Pavel Bělobrádek navrhuje zvýšit daň z příjmu z výhry z loterií. Navrhuje velmi vysoké navýšení, a to z 35 procent na 55 procent. To by mohlo mít dopad na ty společnosti, které organizují různé loterie. O tom informovali novinky.cz.

To se ale týká pouze loterií a netýká se všech ostatních druhů hazardu. Nenavrhl například zvýšení daní z příjmů z výherních automatů, karetních her v kasinech a podobně.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

To znamená, že daň pro tyto druhy hazardu by byla zhruba o polovinu nižší než u loterií. Poslanec považuje za normální, aby se peníze z hazardního sektoru využily na potřebné věci.

Zároveň Pavel Bělobrádek uvedl, že nenavrhl zvýšení daně pro jiné druhy hazardu, protože daň pro ně odpovídá téměř průměru evropského zdanění. Řekl to pro Právo.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ke hře na herních automatech musí být člověk registrován, navíc tam jsou určitá omezení. Kromě toho je obec může jednoduše zakázat, pokud takové rozhodnutí učiní.

Předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda říká, že poslanec si záměrně hraje s čísly, aby dosáhl nějakých osobních cílů.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Podle něj je nekorektní srovnávat tuto situaci s ostatními zeměmi Evropy. V jiných zemích jsou loterijní společnosti monopoly.

Pro společnost Sazka, která provozuje loterii Sportka, by takové zvýšení daní bylo katastrofální. Společnost varuje, že kvůli tomu mohou přijít o práci tisíce jejich zaměstnanců.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Pavel Bělobrádek se domnívá, že zvýšení této daně by mohlo přinést rozpočtu 1 miliardu a 300 milionů korun. Zástupci společnosti Sazka ale tvrdí, že jejich příjmy budou v příštím roce nižší a rozpočet by mohl dokonce přijít o 1 miliardu korun.

Na začátku letošního roku došlo ke zvýšení daně z loterií z 23 procent na 35 procent. Stejně jsou zdaněny herní automaty.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ministerstvo financí přitom trvá na svém návrhu. Podle tohoto návrhu by měli zvýšit zdanění binga a živých her z 23 na 30 % a u kurzových sázek nebo tombol z 23 na 25 %. Zvýšení daní u loterií se nepředpokládá.

Ministryně financí Alena Schillerová vysvětlila, že tímto způsobem nebude mít negativní dopady na tento typ podnikání a nebude se rozvíjet nelegální trh.

PSALI JSME: EPIDEMIOLOG SMEJKAL TVRDÍ, ŽE O ÚČINNOSTI OPATŘENÍ ROZHODNOU VÁNOCE: VARUJE VŠAK PŘED USPĚCHANÝM ROZVOLŇOVÁNÍM

PŘIPOMÍNÁME: FANOUŠKY SIMONY KRAINOVÉ JSOU OHROMENI: „TYHLE FOTKY PŘIPADAJÍ JAKO VÝSMĚCH“

Share