Rodiče žáků nejmladších tříd základních škol přijdou o ošetřovné po návratu dětí k prezenční výuce

Ministerstvo práce a sociálních věcí pro Právo uvedlo, že rodiče žáků prvních a druhých tříd základních škol, kteří pobírali ošetřovné o něj přijdou, když se děti vrátí k prezenční výuce 18. listopadu.

Zdroj: idnes.cz

„Pokud se plošně vrátí prvňáci a druháci do škol, dojde ke ztrátě nároku na ošetřovné na základě plošných opatření,“ uvádí MPSV s tím, že ošetřovné rodiče budou stále pobírat, pokud dítě bude muset absolvovat individuální karanténu. Stejně to platí v případě uzavření třídy nebo školy.

Nárok na ošetřovné mají nárok rodiče dětí do 10 let a dávka činí 70 % denního vyměřovacího základu. Minimálně rodiče dostanou 400 Kč denně.

Zdroj: youtube.com

Rodiče se také mohou v péči o potomky střídat a pobírat státní pomoc do června příštího roku.

Po návratu nejmladších žáků do základních škol, rodiče budou dostávat ošetřovné pouze v případě, pokud dítě bude nemocné či bude uzavřená jejich třída nebo škola.

Zdroj: youtube.com

Není také možné najednou pobírat ošetřovné a nemocenskou, pokud někdo ze zaměstnaných rodičů onemocní.

Zdroj: youtube.com

Ošetřovné ovšem nově náleží i osobám samostatně výdělečným, i když původně na ně nárok neměli. OSVČ mohou do 9. prosince podávat žádosti na získání 6 400 Kč za říjen.

PSALI JSME: „ZDRAVOTNICKÉ SLUŽBY SE DOSTALY DO KRITICKÉHO BODU“: WHO VYJÁDŘILA ZNEPOKOJENÍ NAD ROSTOUCÍM POČTEM PŘÍPADŮ KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: ZVÝŠENÍ MINIMÁLNÍ MZDY: MINISTRYNĚ JANA MALÁČOVÁ NAVRHLA NAVÝŠENÍ O 1 800 KORUN, ALE JEJÍ NÁVRH NEBYL PODPOŘEN A VLÁDA SOUHLASILA S NAVÝŠENÍM JEN O 600 KORUN

Share