Po úspěchu touží každý. Naštěstí existují metody, které skutečně změní vaše chápaní světa k lepšímu. Jednu z nich se dnes naučíte zcela zdarma.
„Jazyk určuje myšlení“, tak zní Sapirova–Whorfova hypotéza, kterou každý lingvista zná. A mnoho dnešních vědců je s ní solidární. Koneckonců, co a jak říkáme, má velký vliv na naše myšlenky a skutky.
Ke stejnému závěru dospěl profesor Stanfordovy univerzity Bernard Roth. Ve své knize The Achievement Habit uvádí autor zajímavý příklad toho, jak odlišit produktivního člověka, který má vůdčí schopnosti.
To, jak mluvíme, ovlivňuje naše myšlení.
Bernard Roth uvádí tento příklad: „Chci jít do kina, ale mám moc práce.“ A dává do protikladu další: „Chci jít do kina a mám moc práce.“ Uhádněte, která věta patří vůdci?
Pravidlo č. 1: Nevytvářejte si neexistující konflikty.
Odpověď: věta č. 2. Po nahrazení slova ale slovem a se člověk zbavil neexistujícího konfliktu. Náš mozek nemá rád konflikty a stav volby, o tom mluví téměř všichni psychologové. Místo toho si náš Vůdce řekl, že to má pod kontrolou. A tak dokonce zvýšil své šance na vytoužený výlet do kina.
Pravidlo č. 2: Musíte chtít.
Existují také takové příklady: „Musím pracovat dnes“ a „Chci pracovat dnes“. První formulace již obsahuje úsilí, utrpení a další pot a krev.
Ale druhá věta je výrazem touhy. A i ten nejtěžší projekt s takovým přístupem je odsouzen k úspěchu. Protože přesvědčíte svůj mozek, že dělá něco příjemného. A příjemné je vždy snadné, že?
To říkají úspěšní lidé.
Autor bestselleru The Achievement Habit proto doporučuje, abyste se odnaučili od slova ale, a slovo musím nahradili slovem chci.
A je přesvědčen, že i tyto malé změny řeči mohou přinést skvělé výsledky v kariéře. A také zvýšit dávku radosti ze života.
PSALI JSME: PSYCHOLOGICKÝ TEST: PRVNÍ VĚC, KTEROU JSTE VIDĚLI NA OBRÁZKU, VÁM ŘEKNE, CO VÁM BRÁNÍ V ÚSPĚCHU
PŘIPOMÍNÁME: „POCHOPILA JSEM TO AŽ S VĚKEM“: CO NESMÍTE ŘÍKAT ANI SVÝM BLÍZKÝM