Parlament schválil náhradní výživné pro děti: Jana Maláčová uvedla, že by to mohlo pomoci 24 000 dětí každý rok

Poslanci sněmovny se rozhodli podpořit Zákon o náhradním výživném pro nezaopatřené děti. Podle tohoto zákona by stát musel vyplatit peníze za neplatiče alimentů. Rodič, který nedostane výživné na děti bude mít právo podat návrh na exekuci.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že o tomto zákonu se diskutuje už 15 let, ale hlavní je, že by to mohlo pomoci 24 000 dětí každý rok.

Zdroj: YouTube

Pokud rodič, který pečuje o dítě, podá návrh na exekuci, pak dokud bude běžet tento návrh, má právo na požádat o náhradní výživné.

Výši těchto alimentů určí soud, maximální částka však nesmí přesáhnout tři tisíce korun měsíčně. Také toto výživné může Úřad práce platit nejdéle 2 roky.

Zdroj: YouTube

Jana Maláčová o tom informovala prostřednictvím svého Twitteru. Upozornila, že tento zákon nebyl přijat během 15 let, ale nakonec se tak stalo.

Ve Sněmovně bylo přítomno 99 poslanců, z nichž 81 tento zákon podpořilo. Proti hlasovali pouze poslanci stran TOP 09 a ODS.

Stejné strany se před tím snažily prosadit zamítnutí tohoto návrhu, ale neúspěšně. Zákon by měl nyní projednat Senát a poté podepsat prezident Miloš Zeman.

Zdroj: YouTube

Jana Maláčová vysvětlila, že tento zákon pomůže těm rodičům, kteří se o své děti starají sami, zatímco ostatní rodiče „vykašlali“ na své děti.

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva a poslankyně za ANO Helena Válková uvedla, že těmto dětem je třeba pomoci co nejdříve, protože tuto pomoc skutečně potřebují.

Zdroj: YouTube

Poslankyně Pirátské strany Olga Richterová uvedla, že to umožní lepší šance dětem z dost problémových rodin a problematického prostředí. Podle ní by to určitě prospělo státu.

Olga Richterová také navrhla, aby náhradní alimenty byli vypláceni po celou dobu nezaopatřenosti dětí. Podle ní to funguje v sousedním Německu. Tento návrh však mnoho poslanců nepodpořilo.

PSALI JSME: SOUD ZRUŠIL POVINNÉ NOŠENÍ ROUŠEK VENKU, PROTOŽE NEBYLO DOSTATEČNĚ ODŮVODNĚNÉ: OPATŘENÍ ALE BUDE JEŠTĚ TÝDEN FUNGOVAT,A MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ MÁ 7 DNÍ NA NÁPRAVU SITUACE

PŘIPOMÍNÁME: MANŽELKA NECHÁPALA, PROČ JI MANŽEL NEUSTÁLE ŽÁDAL, ABY ZMĚNILA ÚČES A DALA STEJNÝ PARFÉM: A KDYŽ SE PRAVDA OTEVŘELA, OKAMŽITĚ POŽÁDALA O ROZVOD

Share