Prymula doporučuje počkat s návratem dětí do škol: Je tam riziko šíření covid-19

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný odmítá testování žáků prvních a druhých ročníků základních škol, které se 18. listopadu vrátí do lavic. Nevyloučil ale testování pedagogů při další vlně rozvolňování. Exministr Roman Prymula však pro Události, komentáře uvedl, že se testovat musí oba segmenty.

Zdroj: youtube.com

Epidemiolog je přesvědčen, že školy jsou rizikem nákazy. Proto tvrdí, abychom jsme se dostali na nějaká pozitivní čísla v nastavených parametrech, tak musí trvat nějakou dobu. „Pokud začneme rozvolňovat v průběhu, tak je musíme nahradit jinými. Jinak celkový balík opatření nebude fungovat,“ řekl Prymula.

Bývalý ministr zdravotnictví uvedl, že není pravda, že v Evropě většina škol normálně funguje. Prymula také zdůraznil, že pětina mateřských škol je na karanténě, což je důkazem, že tam dochazí k přenosu koronaviru.

Zdroj: youtube.com

Podle epidemiologa učitele mohou ochránit respirátory 2. třídy, ale nebude se pak vědět, jak jsou na tom žáci. Prymula proto chce, aby se s otevřením škol počkalo alespoň týden, protože denní čísla jsou stále vysoká a během první vlny jsme si je ani nemohli představit.

Jedním z východisek vidí testování učitelů a žáků, aby se nárůsty nakažených dramaticky nezvyšovaly. Pokud by se to nepovedlo, museli bychom podle Prymuly sáhnout k jiným opatřením.

Zdroj: youtube.com

Epidemiolog se zmínil i o omezeních, které se týkají počtu osob v obchodech. Vláda totiž povili, aby na prodejně mohl být jeden zákazník na 15 metrech čtverečních. Prymula to vidí, jako vybalancování systému, kdy se obchody otevírají, ale mají jistá omezení.

Nedokáže ale říct, jestli je to správný krok, protože by se před obchody mohly tvořit fronty. Roman Prymula však řekl, že bylo dobrým rozhodnutím uzavřít supermarkety v neděli, protože to mělo za cíl omezit čas, který rodiny trávili v nákupních centrech.

Zdroj: youtube.com

Nedokáže ale exministr odhadnout, jaká bude situace před Vánocemi. Premiér Andrej Babiš totiž uvedl, že by se před svátky mohly obchody otevřít. Prymula si myslí, že není korektní o tom mluvit, když máme tisíce nakažených denně a poměrně postiženou rizikovou skupinu se seniory.

Své působení na ministerstvu Prymula hodnotit nechce. „Samozřejmě situace byla politickou chybou, nemyslím si, že fakticky tam nějaký problém byl, ale z tohoto důvodu to proběhlo tak, jak to proběhlo,“ dodal s tím, že situace byla příliš dramatická.

Zdroj: youtube.com

Nakonec ale řekl, že tam bylo hodně náhod, proto si myslí, že to možná žádná náhoda nebyla.

PSALI JSME: VÁCLAV KLAUS ŘÍKÁ, ŽE LETOS NENÍ MOŽNÉ SLAVIT VÝROČÍ: MÁ OBAVY ZE SITUACE SE SVOBODOU A S CENZUROU V ČESKU

PŘIPOMÍNÁME: VE STŘEDU BY OBCHODY MOHLY ZAČÍT FUNGOVAT DO 21 HODIN, SCHVÁLILA TO VLÁDA: ZÁKAZ NOČNÍHO VYCHÁZENÍ ALE ZAČÍNÁ TAKÉ VE 21 HODIN

Share